powered by 
The Gazette KCRG
Posted January 27, 2014
Girls’ basketball regional brackets

The Iowa Girls High School Athletic Union has released its postseason tournament brackets. Here is a link to each class’ brackets:

 

Class 5A Regional Brackets

Region 1 (final at Fort Dodge)

Urbandale at West Des Moines Valley

Sioux City North at Sioux City East (winner plays at Sioux City West)

Region 2 (final at Ames)

Cedar Falls at Mason City

Des Moines North at Des Moines Roosevelt (winner plays at Des Moines East)

Region 3 (final at Marshalltown)

Marshalltown at Ankeny Centennial

Waterloo East at Ames (winner plays at Waterloo West)

Region 4 (final at Cedar Rapids Prairie)

Ankeny at Southeast Polk

Dubuque Senior at Dubuque Hempstead (winner plays at Cedar Rapids Washington)

Region 5 (final at Iowa City West)

Cedar Rapids Prairie at Cedar Rapids Kennedy

Burlington at Davenport West (winner plays at Muscatine)

Region 6 (final at Iowa City West)

Pleasant Valley at Bettendorf

Davenport Central at Clinton (winner plays at Iowa City High)

Region 7 (final at Ankeny)

Ottumwa at Waukee

Cedar Rapids Jefferson at Iowa City West (winner plays at Linn-Mar)

Region 8 (final at Grimes)

Des Moines Lincoln at West Des Moines Dowling

Council Bluffs Thomas Jefferson at Council Bluffs Abraham Lincoln (winner plays at Johnston)

 

Class 4A Regional Brackets

Region 1 (final at Storm Lake)

LeMars at Spencer (winner plays at Sioux City Heelan)

Storm Lake at Fort Dodge (winner plays at Algona)

Region 2 (final at Independence)

Dubuque Wahlert at West Delaware (winner plays at Western Dubuque)

Decorah at Charles City (winner plays at Waverly-Shell Rock)

Region 3 (final at DeWitt)

Maquoketa at Solon (winner plays at North Scott)

Marion at DeWitt Central (winner plays at Cedar Rapids Xavier)

Region 4 (final at Washington)

Clear Creek Amana at Davenport North (winner plays at Davenport Assumption)

Fort Madison at Keokuk (winner plays at Mount Pleasant)

Region 5 (final at Newton)

Newton at Pella (winner plays at Ballard)

Fairfield at Washington (winner plays at Grinnell)

Region 6 (final at Norwalk)

Knoxville at Norwalk (winner plays at Perry)

Oskaloosa at Carlisle (winner plays at Norwalk)

Region 7 (final at Carroll)

Carroll at Denison-Schleswig (winner plays at Harlan)

Webster City at Saydel (winner plays at Boone)

Region 8 (final at Atlantic)

Creston at Glenwood (winner plays at Lewis Central)

Des Moines Hoover at Winterset (winner plays at Dallas Center-Grimes)

 

Class 3A Regional Brackets

CLASS 3A

Region 1 (final at Sheldon)

Charokee at Unity Christian

Sheldon at Siux Center

Estherville-Lincoln Central

Forest City at Humboldt

Region 2 (final at Denison)

Ida Grove OA-BCIG at MOC-Floyd Valley

East Sac County at Sergeant Bluff-Luton

Clarinda at Shenandoah

Atlantic at Red Oak

Region 3 (final at Charles City)

Central Springs at Clear Lake

Garner GHV at Osage

Waterloo Columbus at Oelwein

Independence at Union

Region 4 (final at Independence)

North Fayette Valley at Crestwood

Waukon at New Hampton

Anamosa at Mount Vernon

Monticello at Dyersville Beckman

Region 5 (final at Cedar Falls)

Iowa Falls-Alden at Hampton-Dumont

East Marshall at Roland-Story

Vinton-Shellsburg at Center Point-Urbana

Benton Community at South Tama

Region 6 (final at Wilton)

Louisa-Muscatine at Mediapolis

Mid-Prairie at Central Lee

West Liberty at Camanche

Tipton at Northeast

Region 7 (final at Newton)

Clarke at North Polk

Chariton at Interstate 35

Davis County at Williamsburg

Centerville at Albia

Region 8 (final at Ankeny)

Greene County at Nevada

Gilbert at Carroll Kuemper

West Central Valley at Bondurant-Farrar

Adel ADM at Monroe PCM

 

Class 2A Regional Brackets

CLASS 2A

Region 1 (final at Orange City)

Boyden-Hull at West Lyon (winner plays at Western Christian)

Sioux Central at Rock Valley (winner plays at South O’Brien)

Alta-Aurelia at Hartley HMS (winner plays at Pocahontas Area)

North Union at Sibley-Ocheyedan (winner plays at Okoboji)

Region 2 (final at Webster City)

Conrad BCLUW at Grundy Center (winner plays at Dike-New Hartford)

Gladbrook-Reinbeck at North Tama (winner plays at South Hardin)

Eagle Grove at Belmond-Klemme (winner plays at Manson-NW Webster)

West Hancock at Clarion-Goldfield (winner plays at Emmetsburg)

Region 3 (final at Parkersburg)

Wapsie Valley at Aplington-Parkersburg (winner plays at Hudson)

Nashua-Plainfield at Denver (winner plays at West Fork)

Lake Mills at Saint Ansgar (winner plays at North Butler)

South Winneshiek at MFL MarMac (winner plays at Sumner-Fredericksburg)

Region 4 (final at Tiffin)

Jesup at Alburnett (winner plays at North Linn)

Edgewood-Colesburg at Clayton Ridge (winner plays at Maquoketa Valley)

Pekin at BGM (winner plays at Iowa Valley)

Cardinal at Van Buren (winner plays at Eddyville EBF)

Region 5 (final at Tipton)

North Cedar at Bellevue (winner plays at Cascade)

Wilton at Durant (winner plays at West Branch)

Columbus Junction at Wapello (winner plays at Iowa City Regina)

West Burlington at Danville (winner plays at Highland)

Region 6 (final at Boone)

Madrid at South Hamilton (winner plays at Fort Dodge St. Edmond)

Ogden at Baxter CMB (winner plays at West Marshall)

Pleasantville at Woodward-Granger (winner plays at Des Moines Christian)

Colfax-Mingo at Pella Christian (winner plays at Van Meter)

Region 7 (final at Jefferson)

Prairie Valley at Audubon (winner plays at South Central Calhoun)

Riverside at Avoca AHST (winner plays at IKM-Manning)

Earlham at Nodaway Valley (winner at Panorama)

Southwest Valley at Mount Ayr (winner at Central Decatur)

Region 8 (final at Mapleton)

Ridge View at Lawton-Bronson (winner at Hinton)

West Monona at Woodbury Central (winner at Mapleton MVAO)

Underwood at Council Bluffs St. Albert (winner at Treynor)

Logan-Magnolia at Missouri Valley (winner at Tri-Center)

 

Class 1A Regional Brackets

Region 1 (final at Cherokee)

Newell-Fonda, bye

Clay Central-Everly at Marcus MMC

West Bend-Mallard at Harris-Lake Park

Ruthven GTRA at Algona Garrigan

Trinity Christian at LeMars Gehlen

West Sioux at Central Lyon

Remsen Union at Akron-Westfield

Remsen St. Mary’s at George-Little Rock

Region 2 (final at Charles City)

Dunkerton, bye

Postville at Turkey Valley

West Central at Lansing Kee

Clarksville at Tripoli

Northwood-Kensett, bye

Mason City Newman at North Iowa

Riceville at Rockford

Latimer CAL at Ackley AGWSR

Region 3 (final at Independence)

Janesville, bye

Starmont at Elkader Central

Valley Lutheran at Meskwaki Settlement

Waterloo Christian at Garwin GMG

Midland, bye

Don Bosco at East Buchanan

Easton Valley at Bellevue Marquette

Central City at Springville

Region 4 (final at West Burlington)

Burlington Notre Dame, bye

Fort Madison Holy Trinity at WACO

Harmony at New London

Cedar Valley Christian at Sigourney

Winfield-Mount Union, bye

Lone Tree at Keota

Calamus-Wheatland at Iowa Mennonite

Lisbon at Clinton Prince of Peace

Region 5 (final at Pella Christian)

Lynnville-Sully, bye

Tri-County at Melcher-Dallas

Seymour at Moravia

Mormon Trail at Wayne

English Valleys, bye

HLV at Twin Cedars

Moulton-Udell at North Mahaska

Montezuma at Belle Plaine

Region 6 (final at Saydel)

Colo-Nesco, bye

Northeast Hamilton at Southeast Webster

Iowa Christian at Coon Rapids-Bayard

Glidden-Ralston at Paton-Churdan

Ankeny Christian, bye

Anita CAM at Guthrie Center

Orient-Macksburg at Grandview Park Baptist

Southeast Warren at Martensdale-St. Marys

Region 7 (final at Clarinda)

Stanton, bye

Clarinda Academy at Sidney

Nishnabotna at Fremont-Mills

East Mills at Essex

Murray, bye

Diagonal at Lenox

South Page at Bedford

East Union at Lamoni

Region 8 (final at Guthrie Center)

Ar-We-Va, bye

River Valley at Storm Lake St. Mary’s

Siouxland Christian at Kingsley-Pierson

Charter Oak-Ute at Westwood

Boyer Valley at Adair-Casey

Heartland Christian at Griswold

West Harrison at Exira/Elk Horn-Kimballton

Whiting at Woodbine

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook