powered by 
The Gazette KCRG
Posted October 26, 2013
Gazette top 10s: How they fared

Week 9 results for teams in The Gazette’s football poll in Week 9 (games are Friday unless noted):

CLASS 4A

1. West Des Moines Dowling (9-0) beat Marshalltown, 49-0.

2. Pleasant Valley (9-0) beat Burlington, 51-0.

3. Ames (9-0) beat Johnston, 41-7.

3. Cedar Rapids Xavier (8-1) beat Linn-Mar, 44-14.

5. Waukee (8-1) beat Sioux City West, 46-6, Thursday.

6. Iowa City West (8-1) beat Waterloo East, 63-0.

7. Davenport Assumption (8-1) beat Davenport North, 42-14.

8. Iowa City High (7-2) lost to Cedar Rapids Kennedy, 35-14.

9. West Des Moines Valley (7-2) beat Sioux City East, 42-7.

10. Urbandale (7-2) beat Council Bluffs Thomas Jefferson, 72-0.

CLASS 3A

1. Sioux City Heelan (9-0) beat No. 5 Spencer, 42-17.

2. Decorah (9-0) beat Western Dubuque, 57-14.

3. Clear Lake (9-0) beat Algona, 43-0.

4. Pella (9-0) beat Winterset, 37-14.

5. Spencer (7-2) lost to No. 1 Sioux City Heelan, 42-17.

6. Boone (8-1) lost to Dallas Center-Grimes, 20-2.

7. Harlan (8-1) beat Adel ADM, 30-7.

7. Washington (8-1) beat Centerville, 63-3.

9. Webster City (8-1) beat Storm Lake, 42-0.

10. Carroll (7-2) beat LeMars, 27-14.

CLASS 2A

1. Waukon (8-1) lost to No. 6 New Hampton, 19-14.

2. Carroll Kuemper (9-0) beat Clarinda, 52-24.

3. West Marshall (8-1) lost to Gilbert, 40-14.

4. Albia (9-0) beat Eddyville EBF, 41-0.

5. Mediapolis (9-0) beat Louisa-Muscatine, 35-20.

6. New Hampton (9-0) beat No. 1 Waukon, 19-14.

7. Boyden-Hull/Rock Valley (8-1) beat Central Lyon-GLR, 28-15.

8. Spirit Lake (8-1) beat Estherville-Lincoln Central, 47-26.

9. Cascade (7-2) lost to Dyersville Beckman, 42-6.

10. North Polk (8-1) beat East Marshall, 38-13.

CLASS 1A

1. Iowa City Regina (9-0) beat Sigourney-Keota, 19-0.

2. Dike-New Hartford (9-0) beat Aplington-Parkersburg, 40-16.

3. Council Bluffs St. Albert (9-0) beat Missouri Valley, 49-14.

4. North Fayette Valley (8-1) lost to Sumner-Fredericksburg, 41-30.

5. Maquoketa Valley (9-0) beat North Cedar, 27-12.

5. Wilton (8-1) beat Wapello, 35-6.

7. Van Meter (9-0) beat Des Moines Christian, 28-0.

8. Fort Dodge St. Edmond (9-0) beat Eagle Grove, 48-7.

9. South Winneshiek (7-2) beat Jesup, 68-6.

10. Clayton Ridge (8-1) beat MFL MarMac, 56-0.

10. Ogden (8-1) beat Central Decatur, 16-8.

CLASS A

1. BGM (9-0) beat No. 6 Pekin, 19-7.

2. West Lyon (9-0) beat Akron-Westfield, 42-6.

3. Wapsie Valley (9-0) beat Postville, 35-0.

4. Ackley AGWSR (9-1) lost to Prairie Valley, 26-6.

5. Avoca AHST (9-0) beat Underwood, 46-8.

6. Pekin (7-2) lost to No. 1 BGM, 19-7.

7. Lisbon (7-2) beat Lone Tree, 43-0.

8. Algona Garrigan (7-2) beat Lake Mills, 35-8.

9. Gladbrook-Reinbeck (7-2) beat Garwin GMG, 48-9.

10. East Mills (7-2) beat West Monona, 66-0.

10. Hinton (7-2) beat Lawton-Bronson, 21-0.

EIGHT-MAN

1. Exira/Elk Horn-Kimballton (8-0) was idle.

2. Don Bosco (9-0) beat Northwood-Kensett, 64-50.

3. Newell-Fonda (9-0) beat No. 6 West Bend-Mallard, 34-18.

4. Adair-Casey (9-0) beat Coon Rapids-Bayard, 34-26.

5. Springville (9-0) beat Midland, 55-20.

6. West Bend-Mallard (9-1) lost to No. 3 Newell-Fonda, 34-18.

7. Glidden-Ralston (8-1) beat Ar-We-Va, 52-14.

8. Marcus MMC (8-1) beat Kingsley-Pierson, 57-32.

9. Janesville (8-1) beat Riceville, 54-14.

10. River Valley (8-1) beat Clay Central-Everly, 70-6.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook