powered by 
The Gazette KCRG
Posted August 6, 2013
Olson-to-Hansen: A lively battery

Cedar Rapids Jefferson's Maddie Hansen drove in 69 runs this season and is a Class 5A first-team all-state softball player. (Adam Wesley/The Gazette-KCRG TV9)

 

They helped Cedar Rapids Jefferson get back to Fort Dodge.

Now, Maddie Hansen and Alyssa Olson are the cornerstones of the future.

“Absolutely, with those two, I’m very excited about the next two years,” Jefferson Coach Brian Erbe said in response to the selection of Hansen and Olson to the Class 5A first team of the Iowa Girls Coaches Association all-state softball teams, released Tuesday.

A pair of sophomores, Hansen and Olson led Jefferson to a 33-12 record and a fifth-place finish at state. It was the J-Hawks’ first state appearance since 2009.

Cedar Rapids Jefferson's Alyssa Olson pitches against Ottumwa during the state tournament. She was a first-team all-stater in Class 5A. (Cliff Jette/The Gazette-KCRG TV9)

Hansen drove in 69 runs, the second-highest RBI total in the state, batting .500 with 22 doubles and seven home runs.

“I think she’s the best catcher in the state, and one of the top three or four hitters,” Erbe said. “The thing I like is that she’s fully concerned about driving people in and doesn’t care at all about home runs. She’s so intelligent about the game.”

Olson, meanwhile, went from obscurity to becoming Jefferson’s No. 1 pitcher in the span of a few weeks this summer.

“She was an unknown quantity. But, man, she had a great season,” Erbe said. “I knew she was going to be decent, but I had no idea she would be this good.”

Olson racked up a 21-4 mark with a 1.03 ERA, striking out 237 batters in 163 1/3 innings.

Eighteen area players earned first-team honors.

Washington (Iowa), the area’s highest state finisher — the Demons were fourth in 4A — landed a pair of first-team selections in seniors Maddie Bohr (second base, .397) and Kaitlin Buchholz (catcher, .453, 53 RBIs).

The Demons finished 30-13, including an upset win over Solon in the quarterfinals. The Spartans (41-4) finished sixth and had three first-team picks — third baseman Kara Misel, outfielder Taylor Nearad and shortstop Mallory Madsen.

Nearad (27) and Misel (26) finished 1-2 in the state in doubles.

Cedar Rapids Xavier sophomore Erin Drahozal (.424, 20-6) and Benton Community freshman Alyssa Wiebel (.549, 56 RBIs, 11-5) also earned first-team status in 4A.

Felicia Schulty of Mid-Prairie, Erin Hosch of Monticello and Lexi Weber of Cascade were honored in 3A. Paige Wieland and Katie Springer of Highland, Kelsey Lough of Jesup, Shannon Laing of West Branch and Megan Bonnett of Iowa City Regina were 2A first-teamers. Ali Givens of Lisbon was the area’s lone 1A first-team pick.

Schulty led Mid-Prairie (32-11) to a fifth-place state finish while Hosch pitched Monticello (32-8) to seventh place in its state-tournament debut.

Lough finished her career with 140 wins, leading Jesup (30-13) to fifth in 2A. Bonnett and Regina (21-21) were seventh.

Cedar Rapids Prairie’s Mallory Jones, Iowa City High’s Bryn Hanrahan and Xavier’s Sydney Galligan were second-teamers. Kaitlyn Davidson and Dani Stromert of Jefferson, Katie Kuch of Prairie and Grace Tafolla of Iowa City West made third team.

 

2013 IOWA GIRLS COACHES ASSOCIATION ALL-STATE SOFTBALL TEAMS

CLASS 5A

First Team

Taylor Berry, sr., Muscatine; Megan Butler, sr., Muscatine; Ashlie Chambers, sr., Ankeny; Kate Crow, jr., Ames; Sydney Dwyer, jr., Pleasant Valley; Claudia Farrell, jr., West Des Moines Dowling; Callie Feaker, sr., Waukee; Maddie Hansen, soph., Cedar Rapids Jefferson; Holly Hoelting, sr., Pleasant Valley; Mallory Kilian, soph., Fort Dodge; Katelyn Kinnetz, sr., Waterloo East; Kendyl Lindaman, fr., Ankeny; A.J. Medinger, jr., Dubuque Senior; Chloe Miller, sr., Pleasant Valley; Brooke O’Hollearn, jr., West Des Moines Valley; Alyssa Olson, soph., Cedar Rapids Jefferson; Olivia Roark, sr., Ottumwa; Katie Sammons, sr., Ottumwa; Katie Shoultz, jr., Muscatine; Katie Sommer, jr., Dubuque Senior; Haylee Towers, fr., Johnston; Brooke Wilmes, 8th, Johnston.

Co-Players of the Year — Shoultz and Lindaman

Pitcher of the Year — Farrell

Coach of the Year — Matt Murillo, West Des Moines Dowling

Second Team (area & MVC only)

Bryn Hanrahan, 8th, Iowa City High; Mallory Jones, soph., Cedar Rapids Prairie; Kristie Sommer, jr., Dubuque Senior; Jaclyn Spencer, fr., Waterloo West.

Third Team (area & MVC only)

Kaitlyn Davidson, sr., Cedar Rapids Jefferson; Hailey Koerperich, sr., Dubuque Hempstead; Katie Kuch, sr., Cedar Rapids Prairie; Dani Stromert, sr., Cedar Rapids Jefferson; Grace Tafolla, soph., Iowa City West.

Kaitlin Buchholz of Washington and teammate Maddie Bohr were first-team 4A picks. (Cliff Jette/The Gazette-KCRG TV9)

CLASS 4A

First Team

Kaitlyn Biere, sr., Webster City; Kaitlin Buchholz, sr., Washington; Maddie Bohr, sr., Washington; Devin Brown, sr., Norwalk; Brianna Chaplain, jr., Indianola; Erin Drahozal, soph., Cedar Rapids Xavier; Taylor Goode, fr., Norwalk; McKenzie Ellis, soph., Indianola; McKenna Heim, soph., North Scott; Kenzie Ihle, jr., Ballard; Paige Lowary, jr., Dallas Center-Grimes; Mallory Madsen, jr., Solon; Payton Mercer, jr., Carlisle; Kara Misel, sr., Solon; Taylor Nearad, soph., Solon; Sammie Nicholson, jr., Winterset; Karly Olson, sr., Winterset; Shelby Pieper, sr., Denison-Schleswig; Molly Renken, sr., LeMars; Taylor Schaben, sr., Harlan; Alyssa Wiebel, fr., Benton Community; Macie Wolfe, sr., Dallas Center-Grimes.

Player of the Year — Wolfe

Pitcher of the Year — Lowary

Coach of the Year — Stacy Evans, Indianola

Second Team (area & MVC only)

Amber Fiser, fr., Benton Community; Sydney Galligan, sr., Cedar Rapids Xavier; Emily Ira, soph., Solon; Erica Sutton, sr., Maquoketa; Tara Walls, sr., Clear Creek Amana.

Third Team (area & MVC only)

Grace Chabal, sr., Clear Creek Amana; Hannah Cole, jr., West Delaware; Sammy Ellingson, sr., Washington; Holly Hinkel, jr., Solon; Maddie Nilles, soph., Dubuque Wahlert; Ashley Rausch, jr., Washington; Alyssa Rickels, sr., Solon.

CLASS 3A

First Team

Libby Bemis, jr., Clarke; Jensen Boger, jr., Ida Grove OA-BCIG; Ashley Burrows, jr., Bondurant-Farrar; Riley Hale, soph., West Burlington; Brittany Hammond, jr., Iowa Falls-Alden; Bryce Holmgren, soph., Roland-Story; Erin Hosch, sr., Monticello; Jennifer Kennedy, Greene County; Miles Ludwigs, jr., Sergeant Bluff-Luton; Allenah Marcucci, fr., Northeast; Taylor Moriarty, sr., Sergeant Bluff-Luton; Sarah Pate, sr., Clarke; Katie Roseland, sr., East Marshall; Jennifer Sandquist, Interstate 35; Cailey Schlenker, sr., Bondurant-Farrar; Marissa Schmidt, sr., Sergeant Bluff-Luton; Felicia Schulty, sr., Mid-Prairie; Kelsey Townsend, sr., Monroe PCM; Lexi Weber, soph., Cascade; Raelyn Webster, sr., New Hampton; Sydney Weldon, jr., Albia; Cheyenne Wilcke, jr., Ida Grove OA-BCIG.

Player of the Year — Ludwigs

Pitcher of the Year — Bemis

Coach of the Year — Tom Prince, Sergeant Bluff-Luton

Second Team (area only)

Lael Lubben, sr., Monticello; Olivia Lugar, sr., Mid-Prairie; Abbey Meyer, jr., Cascade; Daneshia Snitker, sr., Waukon; Hannah Whitley, jr., Mount Vernon.

Third Team (area only)

Sam Barz, sr., Union; Brittany Buelow, jr., Center Point-Urbana; Steph McMillan, jr., Independence; Tawny Menster, soph., Anamosa; Shannon Stone, sr., Center Point-Urbana; Carly Vaske, jr., Dyersville Beckman.

CLASS 2A

First Team

Lexi Ackerman, sr., George-Little Rock; Tasha Alexander, jr., Eddyville EBF; Lexi Binder, fr., Lawton-Bronson; Moriah Bohlmann, sr., Carroll Kuemper; Megan Bonnett, jr., Iowa City Regina; Kaylyn Brandt, sr., Sumner-Fredericksburg; Paige Compton, sr., Durant; Collete Haag, sr., North Union;  Jody Hagedorn, sr., IKM-Manning; Dana Hustedt, sr., Ridge View; Allie Ingalls, sr., North Union; Madison Keysor, sr., Treynor; Shannon Laing, jr., West Branch; Sidney Lilienthal, sr., Durant; Kelsey Lough, sr., Jesup; Lyndsay Moore, sr., Cardinal; Allie Oberg, sr., Fort Dodge St. Edmond; Lexis Rogers, sr., Treynor; Ashley Sicard, soph., Ackley AGWSR; Katie Springer, soph., Highland; Paige Wieland, sr., Highland.

Player of the Year — Ingalls

Pitcher of the Year — Keysor

Coach of the Year — Steve Hopkins, Durant

Second Team (area only)

Chelsea Berry, sr., Starmont; Allison Gibbs, sr., Jesup; Danica Windfield, sr., Alburnett; Regan Wolverton, jr., North Fayette.

Third Team (area only)

Cheyanna Adamson, fr., Highland; Mary Baldwin, jr., West Branch; Anna Bentley, jr., Iowa City Regina; Morgan Craig, soph., Highland; Brenna Winn, sr., North Linn.

CLASS 1A

First Team

Morgan Christner, fr., New London; Kendall Fichter, sr., Fremont-Mills; Morgan Frost, soph., Don Bosco; Ali Givens, sr., Lisbon; Ashley Goslar, sr., Charter Oak-Ute; Brittany Hickson, sr., Don Bosco; Sarah Lampe, sr., Bellevue Marquette; Renee Maneman, jr., Newell-Fonda; Danielle McIntosh, sr., Murray; Abbey Murphy, jr., Earlham; Hannah Murphy, sr., Earlham; Emily Parks, soph., New London; Kate Patton, jr., Murray; Madison Rasmusson, soph., Lynnville-Sully; Emily Rittmer, sr., Preston; Brittney Roby, jr., Twin Cedars; Kylah Schumacher, soph., Martensdale-St. Marys; Nicole Shutt, soph., Martensdale-St. Marys; Miranda Staab, sr., Remsen St. Mary’s; Kayla Tindall, jr., Akron-Westfield; Kimberly Wedeking, sr., Clarksville; Karli Welter, sr., Don Bosco.

Player of the Year — Shutt

Pitcher of the Year — Tindall

Coach of the Year — Paula Bliven/Duane Blint, New London

Second Team (area only)

Jordan Carter, soph., Sigourney; Madelyn Flemr, jr., Lone Tree; Allie Njus, sr., Turkey Valley.

Third Team (area only)

Courtney Cooper, 8th, Lansing Kee; Kelsi Griffiths, jr., Lisbon; Zeva Light, sr., Lisbon; Ashley Nemechek, sr., Elkader Central.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook