powered by 
The Gazette KCRG
Posted February 20, 2013
Thursday’s, Friday’s, Saturday’s boys’ basketball postseason schedule

Cedar Rapids Xavier's Matt Nelson and Jimmy Roth of Linn-Mar struggle for control of the ball at Linn-Mar High School in Marion on Friday, January 18, 2013. (Cliff Jette/The Gazette-KCRG TV9)

(All games start at 7 p.m. unless noted)
Thursday
CLASS 1A DISTRICT FINALS
Area
Iowa Mennonite (21-2) vs. Lynnville-Sully (20-3) at Wellman
Lone Tree (23-1) vs. Preston (20-3) at Bettendorf
North Linn (20-3) vs. Dunkerton (22-1) at Jesup
North Tama (23-1) vs. Gladbrook-Reinbeck (17-6) at Grundy Center
Postville (12-11) vs. Wapsie Valley (15-8) at New Hampton, 6 p.m.
Sigourney (20-3) vs. Moulton-Udell (16-7) at Albia

State
Algona Garrigan vs. North Iowa at Garner
Ankeny Christian vs. Guthrie Center at Truro
Boyden-Hull vs. LeMars Gehlen at Sioux Center
Danville vs. Pekin at Muscatine
Harris-Lake Park vs. Rock Valley at Hull
Murray vs. Mount Ayr at Osceola
Storm Lake St. Mary’s vs. Newell-Fonda at Manson
Underwood vs. Oakland Riverside at Treynor
Villisca vs. Sidney at Red Oak
Woodbury Central vs. Lawton-Bronson at Mapleton

CLASS 3A DISTRICT FINALS
Metro-Area
Decorah (14-8) vs. Crestwood (15-5) at Waukon, 6 p.m.
Marion (11-11) vs. Anamosa (14-8) at Cedar Rapids Kennedy
Solon (18-4) vs. Keokuk (16-6) at Washington (Iowa)
Vinton-Shellsburg (22-0) vs. LaPorte City Union (7-14) at Linn-Mar, 6 p.m.
Williamsburg (14-8) vs. Mount Pleasant (17-5) at Fairfield

State
Atlantic vs. Creston at Adel
Carroll vs. Harlan at Denison
Centerville vs. Chariton at Knoxville
Dallas Center-Grimes vs. Nevada at Boone
Davenport Assumption vs. Dubuque Wahlert at Pleasant Valley
Grinnell vs. Pella at Runnells
Huxley Ballard vs. Norwalk at Urbandale
MOC/Floyd Valley vs. Storm Lake at Spencer
Sioux City Heelan vs. LeMars at Sioux City North
Waverly-Shell Rock vs. Iowa Falls-Alden at Cedar Falls

Friday
CLASS 4A SUBSTATE SEMIFINALS
Metro-Iowa City-Area
Cedar Rapids Jefferson (12-10) at Burlington (8-13)
Cedar Rapids Prairie (6-16) at Iowa City West (21-0)
Cedar Rapids Washington (7-15) at Western Dubuque (21-0)
Cedar Rapids Xavier (11-11) at Dubuque Senior (20-1)
Linn-Mar (13-9) at Pleasant Valley (14-6)
Waterloo East (10-11) at Cedar Falls (17-4)

State
Ames at West Des Moines Valley
Council Bluffs Lewis Central at Sioux City East
Davenport Central at North Scott
Davenport West at Bettendorf
Des Moines Lincoln at West Des Moines Dowling
Des Moines North at Ankeny
Indianola at Des Moines Hoover
Johnston at Des Moines Roosevelt
Sioux City West at Sioux City North
Southeast Polk at Urbandale

CLASS 3A DISTRICT FINALS
State
Humboldt vs. Clear Lake at Algona

Saturday
CLASS 2A SUBSTATE FINALS
Area
MFL/Mar-Mac (20-3) vs. Cascade (23-0) at Manchester
North Cedar (20-3) vs. West Branch (18-5) at Iowa City West

State
Burlington Notre Dame (18-4) vs. Pella Christian (19-4) at Ottumwa
East Sac County (18-6) vs. West Fork (23-0) vs. Webster City
New Hampton (19-3) vs. Dike-New Hartford (16-9) at Cedar Falls
North Polk (16-7) vs. Nodaway Valley (22-1) at West Des Moines Valley
Red Oak (15-8) vs. Carroll Kuemper (15-8) at Harlan
Western Christian (21-2) vs. Sheldon (21-3) at Orange City

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook