powered by 
The Gazette KCRG
Posted December 8, 2012
West Delaware claims Five Seasons crown (full results)

CEDAR RAPIDS — West Delaware’s Sam Phillips recognized the hammers were about to take the mat.

So, the junior 120-pounder prepared to try and play the role of final nail in the coffin.

Phillips scored a 12-9 decision over Zack Fiser in the final bout, elevating West Delaware over Cedar Rapids Prairie, 37-36, in the finals of the Five Seasons Duals on Saturday at Cedar Rapids Kennedy.

West Delaware, top-ranked in Class 2A, trailed 36-4 when five state medalists posted consecutive falls, cutting Prairie’s lead to two and setting up Phillips’ heroics. Phillips analyzed possible scenarios before teammate Jacyn Goebel started the pin streak at 195 pounds.

“I was thinking it was going to come down to me,” Phillips said. “I was pretty excited about it. Not too many people get that chance. I was lucky enough to have it.”

Phillips was thrust into the situation for the first time. He wrestled junior varsity behind top-ranked Pat Woods (106) and second-ranked 113-pounder Zach Less, who preceded Phillips with first-period falls. He was confident, catching Fiser on his back twice for a 6-4 lead after one that became 10-6 before the third.

“I knew I could wrestle in the varsity lineup,” Phillips said. “I had to believe and keep wrestling out there.”

It was a major turnaround, losing by fall in his previous two matches. The final-dual win was good experience as a starter.

“Now, he’s got his chance,” West Delaware Coach Jeff Voss said. “He’s learning what he can do and can’t do at the varsity level.”

Top-ranked duo, Adam Reth (220) and heavyweight Dean Broghammer, scored falls to make it 36-22 Prairie. Reth won his 54th straight match with a pin 1:26 over Jesse Hynek. Broghammer caught Andrew Netolicky, ranked third in 3A, and earned a pin in 2:35.

“My mindset was to wrestle hard and smart,” Broghammer said. “I thought it was a matter of me wrestling smart and doing what I needed to do.”

The two were caught in a scramble after Broghammer was in low on Netolicky’s leg and returned him to the mat. Broghammer said his teammates have recognized his ability to score in those positions.

“I feel very comfortable,” Broghammer said. “I get out of weird situations and keep moving.”

Voss said he turned to the remaining wrestlers and stressed the need for pins.

“Give our kids credit,” said Voss, noting that Less and Goebel each recorded their 100th career win Saturday. “They knew what we had to do as a team to win it.”

Fifth-ranked Prairie (7-1) seemed to be in control with seven wins in the first eight matches. Austin Gould gave Prairie a commanding 36-4 lead with 4-0 decision over T.J. Oleson at 182.

The rest of the dual brought a bitter end to what Prairie Coach Blake Williams called a good week.

“I just tell them we had a great week up until those last five or six matches,” Williams said. “I think our team fought like crazy for the first three and a half dual meets today. We just gave up easy points and pins, and didn’t have the fight we needed.”

Josh Wenger (126), Dylan Becker (132) and 138-pounder Trey Blaha opened the meet with three straight pins for Prairie. River Whitters (160) and Cam Rathje (170) had pins, following Skyler St. John’s 9-7 win over Jake Voss at 152.

Fiser was filling in for starter Jayden Flege, who is out with injury. He was one of five Prairie wrestlers that went 3-1 Saturday.

“I thought Zack Fiser fought his butt off there at the end,” Williams said. “To put him in a situation like that, he probably shouldn’t have had to be in there, but reality is we were.”

Williams emphasized that the team had numerous opportunities to prevent two points, which was the difference. Williams said some of the late wrestlers may have been complacent, seeing the team up big before their matches.

“The biggest thing is that they learn a lesson from this,” Wiliams said. “If this is what needs to happen for our kids to realize it, then so be it.”

West Delaware (4-0) had come-from-behind wins to reach the finals. West Delaware won seven of the last eight matches top beat 1A top-ranked Alburnett, 43-28. In the semifinals, the Hawks edged 3A No. 2 Linn-Mar, 34-31, the same way.

“These dual meets are all matchups,” Voss said. “We knew there were some certain spots we were going to get bonus points and we had to keep plugging away until we got to them.”

Prairie scorched its way to the finals with convincing wins over No. 6 Iowa City West, 52-18, and third-ranked Bettendorf, 39-29, in the semifinals. Against the Bulldogs, Prairie posted six straight wins, including pins from Whitters, Rathje, Casey Becker (195) and Hynek. Gould won by major decision, just two short of a technical fall, and Netolicky capped it with a decision.

Whitters, Rathje and Gould all finished 4-0 to lead Prairie. Rathje scored four falls, while Whitters had three. Williams said Whitters has jumped a couple weights.

“He’s gotten a lot bigger,” Williams said. “It looks like he can handle it.”

Bettendorf edged Linn-Mar, 38-37, for third. The Lions wrestled the final two duals without state champion Matt Wempen. He sat out with an undisclosed injury, and Linn-Mar Coach Doug Streicher decline to comment. Linn-Mar had a three-point lead, entering the final match against West Delaware and had to forfeit his weight.

The Lions opened the tournament with an 80-0 win over West Delaware’s JV team and a 54-21 win over Mason City.

“We look at it as potential,” Streicher said. “We had potential against West Delaware to win a couple matches and get a couple points here or there and we didn’t do it, even without Matt in there. Same thing with Bettendorf. We had a chance to win without him and we didn’t click as a team.”

Linn-Mar was close to a second dual against Prairie in less than 48 hours. The Hawks won that 35-22, but Streicher said the Lions were improved compared to that loss.

“I thought we wrestled better than we did Thursday night,” Streicher said. “As fas as wrestling goes.”

Complete results:

Final places:

1st Place – West Delaware

2nd Place – Prairie, Cedar Rapids

3rd Place – Bettendorf

4th Place – Linn-Mar

5th Place – Alburnett

6th Place – Charles City

7th Place – Iowa City West

8th Place – Mason City

9th Place – Urbandale

10th Place – Iowa City City

11th Place – West Delaware JV

12th Place – Marion

13th Place – Cedar Rapids Kennedy

14th Place – Iowa City West JV

15th Place – Cedar Rapids Washington

16th Place – Waterloo East

1st Place Match

West Delaware defeated Prairie, Cedar Rapids 37-36.

3rd Place Match

Bettendorf defeated Linn-Mar 38-37.

5th Place Match

Alburnett defeated Charles City 39-34.

7th Place Match

Iowa City West defeated Mason City 38-31.

9th Place Match

Urbandale defeated Iowa City City 63-18.

11th Place Match

West Delaware JV defeated Marion 40-36.

13th Place Match

Cedar Rapids Kennedy defeated Iowa City West JV 42-39.

15th Place Match

Cedar Rapids Washington defeated Waterloo East 45-18.

 

PLACING MATCHES

Championship

West Delaware 37, C.R. Prairie 36

126 – Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) over Zach Meyer (West Delaware) Pin 2:55 132 – Dylan Becker (Prairie, Cedar Rapids) over Connor Wickman (West Delaware) Pin 3:22 138 – Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) over Mason Steffen (West Delaware) Pin 1:04 145 – Zach Muller (West Delaware) over Jamie Day (Prairie, Cedar Rapids) Maj 18-5 152 – Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) over Jake Voss (West Delaware) Dec 9-7 160 – River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) over Alex Reetz (West Delaware) Pin 1:44 170 – Cameron Rathje (Prairie, Cedar Rapids) over Brent Lammers (West Delaware) Pin 3:59 182 – Austin Gould (Prairie, Cedar Rapids) over Thomas Oleson (West Delaware) Dec 3-0 195 – Jacyn Goebel (West Delaware) over Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) Pin 0:37 220 – Adam Reth (West Delaware) over Jesse Hynek (Prairie, Cedar Rapids) Pin 1:36 285 – Dean Broghammer (West Delaware) over Andrew Netolicky (Prairie, Cedar Rapids) Pin 2:34 106 – Patrick Woods (West Delaware) over Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) Pin 1:23 113 – Zach Less (West Delaware) over Jonah nassif (Prairie, Cedar Rapids) Pin 0:24 120 – Sam Phillips (West Delaware) over Zack Fiser (Prairie, Cedar Rapids) Dec 12-9

Third place

Bettendorf 38, Linn-Mar 37

126 – Fredy Stroker (Bettendorf) over Damon Griffin (Linn-Mar) Pin 0:19 132 – Logan Ryan (Bettendorf) over Emmanuel Jeffery (Linn-Mar) Pin 1:38 138 – Shea Hartzler (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf 145 – Joel Northrup (Linn-Mar) over Andrew Sass (Bettendorf) Pin 1:37 152 – Alex Hernandez (Bettendorf) over Ross Lembeck (Linn-Mar) Dec 8-3 160 – Dakota Digmann (Linn-Mar) over Malique Hudson (Bettendorf) Maj 10-0 170 – Cassin Wolfe (Bettendorf) over Luke Wempen (Linn-Mar) Pin 1:54 182 – Andrew Holladay (Linn-Mar) over Austin Dougherty (Bettendorf) Pin 3:27 195 – Sam Nowak (Linn-Mar) over Zachary Moffitt (Bettendorf) Pin 1:57 220 – Justin Green (Linn-Mar) over Blake Crutcher (Bettendorf) Dec 4-2 285 – Savion Coleman (Bettendorf) over Ben Overdyk (Linn-Mar) Pin 1:32 106 – Jacob Schwarm (Bettendorf) over Noah Ajram (Linn-Mar) TF 16-1 113 – Paul Glynn (Bettendorf) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Alijah Jeffery (Linn-Mar) over Jackson Gallagher (Bettendorf) Pin 0:44

Fifth-place

Alburnett 39, Charles City 34

126 – Austin Hoeft (Charles City) over Jacob Koch (Alburnett) Pin 1:30 132 – Conner Shulista (Alburnett) over Wyatt Forsyth (Charles City) Pin 1:02 138 – Adam Staudt (Charles City) over Colton Martin (Alburnett) Dec 6-4 145 – Alex Mitchell (Charles City) over Bryce Paul (Alburnett) Maj 14-4 152 – Jesse Etherington (Charles City) over Grant Henderson (Alburnett) Dec 4-2 160 – Dylan Windfield (Alburnett) over Andrew Koresh (Charles City) Pin 0:32 170 – Zachary Hoyle (Alburnett) over Zach Milks (Charles City) Pin 0:37 182 – Taylor Cole (Charles City) over Austin Hoyle (Alburnett) Pin 2:47 195 – Luke Johnson (Charles City) over Brandon Huff (Alburnett) Pin 0:38 220 – Robbie Carrothers (Alburnett) over Devon Winterink (Charles City) Pin 1:14 285 – Dalton Hamm (Charles City) over DJ Kohl (Alburnett) Pin 0:46 106 – Zach Fowler (Alburnett) over Maxwell Forsyth (Charles City) Pin 1:04 113 – Hunter Washburn (Alburnett) over Johnny Etherington (Charles City) Pin 3:29 120 – Jordan Henderson (Alburnett) over Jake Niichel (Charles City) Dec 5-4

Seventh place

Iowa City West 38, Mason City 31

126 – Chris Walters (Iowa City West) over mac spotts (Mason City) Maj 13-4 132 – jacob carlson (Mason City) over Michael Martin-Stites (Iowa City West) Dec 2-0 138 – Kegan Wakefield (Iowa City West) over Will Siglin (Mason City) Pin 1:17 145 – Jacob Strait (Mason City) over Nathan Kelsay (Iowa City West) Dec 7-4 152 – Stone Sturges (Mason City) over John Milani (Iowa City West) Pin 3:48 160 – Bartel Andrew (Mason City) over Jackson Voigt (Iowa City West) Pin 1:09 170 – Donovan Doyle (Iowa City West) over billy o`neill (Mason City) Pin 3:01 182 – Mitch Yoerger (Iowa City West) over aj dolphin (Mason City) Pin 3:31 195 – Mickey Pelfrey (Iowa City West) over will slaven (Mason City) Pin 1:05 220 – Micah Kelsay (Iowa City West) over Christian O`Banion (Mason City) Pin 0:54 285 – Tom Schiffer (Mason City) over Colin Foerstner (Iowa City West) Dec 5-0 106 – quinn slaven (Mason City) over Jordan Crawford (Iowa City West) Pin 1:15 113 – Kaz Onoo (Mason City) over Jasmine Bailey (Iowa City West) Maj 17-4 120 – Jakeb Bakken (Iowa City West) over matt tornquist (Mason City) Maj 11-1

Ninth place

Urbandale 63, Iowa City High 18

106 – DANIEL KELLY (Iowa City City) over Payton Towers (Urbandale) Pin 0:23 113 – Jurica Caculovic (Urbandale) over COLTON CHALUPA (Iowa City City) Pin 1:46 120 – Zeljko Caculovic (Urbandale) over MIGUEL GUTIERREZ (Iowa City City) Pin 1:07 126 – Jon Paulson (Urbandale) over ALEX LEMUS (Iowa City City) TF 16-0 132 – Colby Knight (Urbandale) over ETHAN VERMACE (Iowa City City) Pin 3:02 138 – Mike Stuart (Urbandale) over NIC JARVIS (Iowa City City) Pin 1:13 145 – Hunter Matthews (Urbandale) over TANNER ARTZ (Iowa City City) Pin 0:51 152 – Cody Pearson (Urbandale) over DALLAS SLATER (Iowa City City) Maj 14-2 160 – Nouri Bouhaik (Urbandale) over DAMOND COGHILL-BEHRENDS (Iowa City City) Pin 0:46 170 – BRYTON JONES (Iowa City City) over Devan Golden (Urbandale) Pin 0:47 182 – Reece Cracraft (Urbandale) over DAMIAN WAIKEL (Iowa City City) Pin 5:33 195 – Grant Petrillo (Urbandale) over Unknown (Unattached) Forf 220 – RYAN MAAS (Iowa City City) over Heinrich Jake (Urbandale) Pin 0:28 285 – Shaquille Wells (Urbandale) over MATT LEE (Iowa City City) Pin 2:35

11th place

West Delaware JV 40, Marion 36

126 – Double Forfeit 132 – Tevin Mull (Marion) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Ryan Soppe (West Delaware JV) over NIck Kramer (Marion) Pin 3:39 145 – Levi Lochner (Marion) over Justin Nolz (West Delaware JV) Pin 3:41 152 – Romello Olds (Marion) over Seth Wedewer (West Delaware JV) Pin 2:39 160 – Jacob Teumer (West Delaware JV) over MIles Martens (Marion) Pin 1:08 170 – Dakota Peterson (Marion) over Coy Roussell (West Delaware JV) Pin 3:09 182 – Scott Taylor (West Delaware JV) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Kyle Grandon (Marion) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Will Wenger (West Delaware JV) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Mitch Ross (Marion) over Trevor Weeks (West Delaware JV) Pin 3:33 106 – Owen Ward (West Delaware JV) over Klein Walker (Marion) Maj 14-0 113 – Logan Reilly (West Delaware JV) over Jared Almandinger (Marion) Pin 0:44 120 – Bennett Cole (West Delaware JV) over Mason Hiler (Marion) Pin 1:06

13th place

C.R. Kennedy 42, Iowa City West JV 39

106 – Connor Gast (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Logen Rodriguez (Cedar Rapids Kennedy) over Aaron Stumpf (Iowa City West JV) Pin 4:16 120 – Kobi Cowen (Cedar Rapids Kennedy) over Omar Gonzalez (Iowa City West JV) Pin 5:38 126 – Taylor Moss (Cedar Rapids Kennedy) over Ben Bertell (Iowa City West JV) Pin 0:58 132 – James Ruzicka (Cedar Rapids Kennedy) over Bret Eldridge (Iowa City West JV) Pin 1:04 138 – AJ Losch (Cedar Rapids Kennedy) over Hank Hugen (Iowa City West JV) Pin 5:55 145 – Jackson Fowler (Iowa City West JV) over Austen Winders (Cedar Rapids Kennedy) Pin 3:28 152 – Shaun Beyer (Cedar Rapids Kennedy) over Demitrius Solis-Martin (Iowa City West JV) Pin 1:44 160 – Ivan Perez (Iowa City West JV) over Jack Nolan (Cedar Rapids Kennedy) Dec 5-3 170 – Mason Koch (Iowa City West JV) over Riley Ovenshire (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:00 182 – Maezz Khalid (Iowa City West JV) over Nick Polum (Cedar Rapids Kennedy) Pin 5:29 195 – Mason Jacobs (Cedar Rapids Kennedy) over Mitch Lambert (Iowa City West JV) Pin 2:29 220 – Mitch Boxwell (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Aydan Wynos (Iowa City West JV) over Trevor Brunk (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:25

15th place

C.R. Washington 45, Waterloo East 18

126 – Double Forfeit 132 – Jacob Boatwright (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Matt Ackerman (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 145 – Colin Hale (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 152 – John Paul (JP) Mercado (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 160 – Tyler Burkle (Cedar Rapids Washington) over Deshay Wright (Waterloo East) Pin 1:54 170 – Jared Eicher (Cedar Rapids Washington) over Diedrick Jordan (Waterloo East) Dec 9-7 182 – Double Forfeit 195 – Double Forfeit 220 – Hunter Swartz (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Zac Gillis (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 106 – Nick Cary (Waterloo East) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Kyler Lowe (Waterloo East) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Skylar Laughlin (Waterloo East) over Unknown (Unattached) Forf

FIRST ROUND

Bettendorf 74, Iowa City West JV 3

106 – Jacob Schwarm (Bettendorf) over Connor Gast (Iowa City West JV) Pin 0:50 113 – Paul Glynn (Bettendorf) over Aaron Stumpf (Iowa City West JV) Pin 0:59 120 – Jackson Gallagher (Bettendorf) over Omar Gonzalez (Iowa City West JV) Pin 1:06 126 – Fredy Stroker (Bettendorf) over Ben Bertell (Iowa City West JV) Pin 0:45 132 – Logan Ryan (Bettendorf) over Jared Ford (Iowa City West JV) Pin 1:12 138 – Jacob Woodard (Bettendorf) over Hank Hugen (Iowa City West JV) Pin 2:34 145 – Andrew Sass (Bettendorf) over Jackson Fowler (Iowa City West JV) Pin 2:40 152 – John Milani (Iowa City West JV) over Brady Neyrinck (Bettendorf) Dec 9-8 160 – Malique Hudson (Bettendorf) over Eric Millers (Iowa City West JV) Maj 16-5 170 – Cassin Wolfe (Bettendorf) over Mason Koch (Iowa City West JV) Pin 4:28 182 – Austin Dougherty (Bettendorf) over Maezz Khalid (Iowa City West JV) Maj 15-5 195 – Zachary Moffitt (Bettendorf) over Mitch Lambert (Iowa City West JV) Pin 4:18 220 – Blake Crutcher (Bettendorf) over Mitch Boxwell (Iowa City West JV) Pin 4:00 285 – Savion Coleman (Bettendorf) over Aydan Wynos (Iowa City West JV) Pin 2:00

Charles City 57, Urbandale 15

106 – Maxwell Forsyth (Charles City) over Payton Towers (Urbandale) Pin 0:54 113 – Johnny Etherington (Charles City) over Jurica Caculovic (Urbandale) Pin 1:42 120 – Jake Niichel (Charles City) over Zeljko Caculovic (Urbandale) Dec 3-2 126 – Jon Paulson (Urbandale) over Austin Hoeft (Charles City) 132 – Colby Knight (Urbandale) over Wyatt Forsyth (Charles City) Pin 3:48 138 – Adam Staudt (Charles City) over Mike Stuart (Urbandale) Pin 3:30 145 – Alex Mitchell (Charles City) over Hunter Matthews (Urbandale) Pin 2:00 152 – Jesse Etherington (Charles City) over Cody Pearson (Urbandale) Pin 1:49 160 – Dady Mansaray (Urbandale) over Andrew Koresh (Charles City) Dec 9-3 170 – Zach Milks (Charles City) over Unknown (Unattached) Forf 182 – Reece Cracraft (Urbandale) over Taylor Cole (Charles City) Dec 3-1 195 – Luke Johnson (Charles City) over Grant Petrillo (Urbandale) Pin 0:54 220 – Devon Winterink (Charles City) over Heinrich Jake (Urbandale) Pin 2:37 285 – Dalton Hamm (Charles City) over Unknown (Unattached) Forf

C.R. Prairie 83, Marion 0

106 – Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) over Klein Walker (Marion) Pin 0:31 113 – Jonah nassif (Prairie, Cedar Rapids) over Mason Hiler (Marion) Pin 0:18 120 – Zack Fiser (Prairie, Cedar Rapids) over Unknown (Unattached) Forf 126 – Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Dylan Becker (Prairie, Cedar Rapids) over Tevin Mull (Marion) Pin 2:54 138 – Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) over NIck Kramer (Marion) Pin 1:14 145 – Jamie Day (Prairie, Cedar Rapids) over Levi Lochner (Marion) Pin 4:53 152 – Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) over Romello Olds (Marion) Pin 4:32 160 – River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) over MIles Martens (Marion) Pin 1:35 170 – Cameron Rathje (Prairie, Cedar Rapids) over Dakota Peterson (Marion) Pin 1:20 182 – Austin Gould (Prairie, Cedar Rapids) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) over Kyle Grandon (Marion) TF 17-2 220 – Jesse Hynek (Prairie, Cedar Rapids) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Andrew Netolicky (Prairie, Cedar Rapids) over Kyle VanMeter (Marion) Pin 1:30

Iowa City West 66, C.R. Washington 12

106 – Jordan Crawford (Iowa City West) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Jasmine Bailey (Iowa City West) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Jakeb Bakken (Iowa City West) over Unknown (Unattached) Forf 126 – Chris Walters (Iowa City West) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Michael Martin-Stites (Iowa City West) over Jacob Boatwright (Cedar Rapids Washington) Dec 4-0 138 – Kegan Wakefield (Iowa City West) over Matt Ackerman (Cedar Rapids Washington) Pin 0:17 145 – Nathan Kelsay (Iowa City West) over Keelan Hale (Cedar Rapids Washington) Dec 7-0 152 – John Paul (JP) Mercado (Cedar Rapids Washington) over Tyler Hebl (Iowa City West) Pin 2:23 160 – Jackson Voigt (Iowa City West) over Tyler Burkle (Cedar Rapids Washington) Pin 4:58 170 – Donovan Doyle (Iowa City West) over Jared Eicher (Cedar Rapids Washington) Pin 1:52 182 – Mitch Yoerger (Iowa City West) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Mickey Pelfrey (Iowa City West) over Noah Williams (Cedar Rapids Washington) Pin 1:06 220 – Micah Kelsay (Iowa City West) over Robert Miley (Cedar Rapids Washington) Pin 0:55 285 – Zac Gillis (Cedar Rapids Washington) over Colin Foerstner (Iowa City West) Pin 2:17

Alburnett 72, Iowa City High 12

106 – Zach Fowler (Alburnett) over DANIEL KELLY (Iowa City City) Pin 1:30 113 – Hunter Washburn (Alburnett) over COLTON CHALUPA (Iowa City City) Pin 0:44 120 – Jordan Henderson (Alburnett) over ALEX LEMUS (Iowa City City) Pin 0:31 126 – Jacob Koch (Alburnett) over MIGUEL GUTIERREZ (Iowa City City) Pin 1:54 132 – Conner Shulista (Alburnett) over NIC JARVIS (Iowa City City) Pin 1:29 138 – Colton Martin (Alburnett) over ETHAN VERMACE (Iowa City City) Pin 0:38 145 – Bryce Paul (Alburnett) over TANNER ARTZ (Iowa City City) Pin 0:14 152 – Grant Henderson (Alburnett) over DALLAS SLATER (Iowa City City) Pin 2:54 160 – Dylan Windfield (Alburnett) over DAMOND COGHILL-BEHRENDS (Iowa City City) Pin 0:13 170 – Zachary Hoyle (Alburnett) over BRYTON JONES (Iowa City City) Pin 0:51 182 – Austin Hoyle (Alburnett) over DAMIAN WAIKEL (Iowa City City) Pin 1:43 195 – Robbie Carrothers (Alburnett) over Unknown (Unattached) Forf 220 – RYAN MAAS (Iowa City City) over Brandon Huff (Alburnett) Pin 0:17 285 – MATT LEE (Iowa City City) over DJ Kohl (Alburnett) Pin 0:48

West Delaware 84, Waterloo East 0

106 – Patrick Woods (West Delaware) over Kyler Lowe (Waterloo East) Pin 1:00 113 – Zach Less (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Sam Phillips (West Delaware) over Skylar Laughlin (Waterloo East) Pin 1:17 126 – Reilly Ryan (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Dallyn Putz (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Mason Steffen (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 145 – Zach Muller (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 152 – Jake Voss (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 160 – Alex Reetz (West Delaware) over Deshay Wright (Waterloo East) Pin 1:58 170 – Brent Lammers (West Delaware) over Diedrick Jordan (Waterloo East) Pin 3:10 182 – Thomas Oleson (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Jacyn Goebel (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Adam Reth (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Dean Broghammer (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf

Mason City 48, C.R. Kennedy 12

106 – quinn slaven (Mason City) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Kaz Onoo (Mason City) over Logen Rodriguez (Cedar Rapids Kennedy) TF 17-0 120 – Kobi Cowen (Cedar Rapids Kennedy) over matt tornquist (Mason City) Dec 7-2 126 – Taylor Moss (Cedar Rapids Kennedy) over mac spotts (Mason City) Dec 6-4 132 – James Ruzicka (Cedar Rapids Kennedy) over jacob carlson (Mason City) Dec 5-3 138 – Will Siglin (Mason City) over AJ Losch (Cedar Rapids Kennedy) Dec 7-4 145 – Austen Winders (Cedar Rapids Kennedy) over Jacob Strait (Mason City) Dec 10-7 152 – Stone Sturges (Mason City) over Shaun Beyer (Cedar Rapids Kennedy) Dec 11-7 160 – Bartel Andrew (Mason City) over Jack Nolan (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:14 170 – billy o`neill (Mason City) over Riley Ovenshire (Cedar Rapids Kennedy) Pin 2:46 182 – aj dolphin (Mason City) over Nick Polum (Cedar Rapids Kennedy) 195 – will slaven (Mason City) over Mason Jacobs (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:38 220 – Christian O`Banion (Mason City) over Zack Goodall (Cedar Rapids Kennedy) Maj 16-8 285 – Tom Schiffer (Mason City) over Trevor Brunk (Cedar Rapids Kennedy) Pin 2:39

Linn-Mar 80, West Delaware JV 0

106 – Noah Ajram (Linn-Mar) over Owen Ward (West Delaware JV) Pin 0:53 113 – Matthew Wempen (Linn-Mar) over Logan Reilly (West Delaware JV) Pin 3:03 120 – Alijah Jeffery (Linn-Mar) over Bennett Cole (West Delaware JV) Pin 0:42 126 – Damon Griffin (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Emmanuel Jeffery (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Shea Hartzler (Linn-Mar) over Ryan Soppe (West Delaware JV) Pin 4:22 145 – Joel Northrup (Linn-Mar) over Justin Nolz (West Delaware JV) TF 19-3 152 – Ross Lembeck (Linn-Mar) over Seth Wedewer (West Delaware JV) Pin 0:45 160 – Dakota Digmann (Linn-Mar) over Jacob Teumer (West Delaware JV) Pin 2:00 170 – Luke Wempen (Linn-Mar) over Coy Roussell (West Delaware JV) Pin 2:49 182 – Andrew Holladay (Linn-Mar) over Scott Taylor (West Delaware JV) Pin 0:56 195 – Sam Nowak (Linn-Mar) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Ben Overdyk (Linn-Mar) over Will Wenger (West Delaware JV) Dec 5-2 285 – Justin Green (Linn-Mar) over Trevor Weeks (West Delaware JV) Pin 1:46

QUARTERFINALS

Bettendorf 41, Charles City 23

113 – Johnny Etherington (Charles City) over Paul Glynn (Bettendorf) Dec 4-3 120 – Jake Niichel (Charles City) over Jackson Gallagher (Bettendorf) Maj 12-2 126 – Fredy Stroker (Bettendorf) over Austin Hoeft (Charles City) TF 15-0 132 – Logan Ryan (Bettendorf) over Wyatt Forsyth (Charles City) Maj 22-9 138 – Jacob Woodard (Bettendorf) over Jacob Page (Charles City) Pin 1:53 145 – Adam Staudt (Charles City) over Andrew Sass (Bettendorf) Dec 10-5 152 – Alex Mitchell (Charles City) over Brady Neyrinck (Bettendorf) Pin 3:30 160 – Jesse Etherington (Charles City) over Malique Hudson (Bettendorf) Maj 14-5 170 – Cassin Wolfe (Bettendorf) over Zach Milks (Charles City) Pin 4:34 182 – Austin Dougherty (Bettendorf) over Taylor Cole (Charles City) Dec 8-5 195 – Luke Johnson (Charles City) over Zachary Moffitt (Bettendorf) Dec 13-6 220 – Blake Crutcher (Bettendorf) over Devon Winterink (Charles City) Pin 1:26 285 – Savion Coleman (Bettendorf) over Dalton Hamm (Charles City) Pin 4:27 106 – Jacob Schwarm (Bettendorf) over Maxwell Forsyth (Charles City) TF 18-2

C.R. Prairie 52, Iowa City West 18

106 – Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) over Jordan Crawford (Iowa City West) Pin 1:16 113 – Jonah nassif (Prairie, Cedar Rapids) over Jasmine Bailey (Iowa City West) Dec 9-8 120 – Zack Fiser (Prairie, Cedar Rapids) over Jakeb Bakken (Iowa City West) Maj 13-3 126 – Chris Walters (Iowa City West) over Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) Dec 6-4 132 – Dylan Becker (Prairie, Cedar Rapids) over Michael Martin-Stites (Iowa City West) Pin 3:25 138 – Kegan Wakefield (Iowa City West) over Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) Dec 1-0 145 – Jamie Day (Prairie, Cedar Rapids) over Nathan Kelsay (Iowa City West) Pin 1:49 152 – Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) over Tyler Hebl (Iowa City West) Pin 2:22 160 – River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) over Jackson Voigt (Iowa City West) Dec 8-5 170 – Cameron Rathje (Prairie, Cedar Rapids) over Donovan Doyle (Iowa City West) Pin 0:58 182 – Austin Gould (Prairie, Cedar Rapids) over Mitch Yoerger (Iowa City West) Pin 0:42 195 – Mickey Pelfrey (Iowa City West) over Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) Pin 5:54 220 – Micah Kelsay (Iowa City West) over Jesse Hynek (Prairie, Cedar Rapids) Pin 4:29 285 – Andrew Netolicky (Prairie, Cedar Rapids) over Colin Foerstner (Iowa City West) Pin 2:27

West Delaware 43, Alburnett 28

106 – Patrick Woods (West Delaware) over Zach Fowler (Alburnett) Maj 11-2 113 – Hunter Washburn (Alburnett) over Zach Less (West Delaware) Pin 1:44 120 – Jordan Henderson (Alburnett) over Sam Phillips (West Delaware) Pin 3:54 126 – Zach Meyer (West Delaware) over Jacob Koch (Alburnett) Dec 9-6 132 – Conner Shulista (Alburnett) over Connor Wickman (West Delaware) Pin 0:44 138 – Colton Martin (Alburnett) over Beau Vaske (West Delaware) Maj 11-3 145 – Zach Muller (West Delaware) over Bryce Paul (Alburnett) Pin 1:28 152 – Jake Voss (West Delaware) over Grant Henderson (Alburnett) Dec 2-1 160 – Dylan Windfield (Alburnett) over Alex Reetz (West Delaware) Pin 1:29 170 – Brent Lammers (West Delaware) over Zachary Hoyle (Alburnett) Pin 2:13 182 – Thomas Oleson (West Delaware) over Austin Hoyle (Alburnett) Dec 5-0 195 – Jacyn Goebel (West Delaware) over Robbie Carrothers (Alburnett) Pin 0:52 220 – Adam Reth (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Dean Broghammer (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf

Linn-Mar 54,Mason City 21

113 – Kaz Onoo (Mason City) over Matthew Wempen (Linn-Mar) 120 – Alijah Jeffery (Linn-Mar) over matt tornquist (Mason City) Pin 0:53 126 – Damon Griffin (Linn-Mar) over mac spotts (Mason City) Maj 11-1 132 – Emmanuel Jeffery (Linn-Mar) over jacob carlson (Mason City) Maj 9-1 138 – Shea Hartzler (Linn-Mar) over Will Siglin (Mason City) Pin 1:17 145 – Joel Northrup (Linn-Mar) over Jacob Strait (Mason City) Pin 2:22 152 – Ross Lembeck (Linn-Mar) over Stone Sturges (Mason City) Maj 13-4 160 – Bartel Andrew (Mason City) over Dakota Digmann (Linn-Mar) Pin 3:20 170 – Luke Wempen (Linn-Mar) over billy o`neill (Mason City) Pin 1:38 182 – Andrew Holladay (Linn-Mar) over blake devary (Mason City) Pin 0:49 195 – will slaven (Mason City) over Sam Nowak (Linn-Mar) Pin 3:13 220 – Justin Green (Linn-Mar) over Christian O`Banion (Mason City) Pin 1:46 285 – Tom Schiffer (Mason City) over Ben Overdyk (Linn-Mar) Pin 1:31 106 – Noah Ajram (Linn-Mar) over quinn slaven (Mason City) Pin 1:56

SEMIFINALS

C.R. Prairie 39, Bettendorf 29*

120 – Zack Fiser (Prairie, Cedar Rapids) over Jackson Gallagher (Bettendorf) Pin 1:19 126 – Fredy Stroker (Bettendorf) over Josh Wenger (Prairie, Cedar Rapids) Pin 1:44 132 – Logan Ryan (Bettendorf) over Dylan Becker (Prairie, Cedar Rapids) TF 28-13 138 – Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) over Jacob Ludwig (Bettendorf) Dec 12-8 145 – Andrew Sass (Bettendorf) over Jamie Day (Prairie, Cedar Rapids) Pin 1:11 152 – Alex Hernandez (Bettendorf) over Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) Dec 4-3 160 – River Whitters (Prairie, Cedar Rapids) over Malique Hudson (Bettendorf) Pin 3:16 170 – Cameron Rathje (Prairie, Cedar Rapids) over Cassin Wolfe (Bettendorf) Pin 5:23 182 – Austin Gould (Prairie, Cedar Rapids) over Austin Dougherty (Bettendorf) Maj 13-0 195 – Casey Becker (Prairie, Cedar Rapids) over Zachary Moffitt (Bettendorf) Pin 2:25 220 – Jesse Hynek (Prairie, Cedar Rapids) over Blake Crutcher (Bettendorf) Pin 4:49 285 – Andrew Netolicky (Prairie, Cedar Rapids) over Savion Coleman (Bettendorf) Dec 4-0 106 – Jacob Schwarm (Bettendorf) over Sam Uthoff (Prairie, Cedar Rapids) Dec 10-4 113 – Paul Glynn (Bettendorf) over Jonah Nassif (Prairie, Cedar Rapids) Pin 1:49 * – Prairie deducted point unsportsmanslike conduct.

West Delaware 34, Linn-Mar 31

120 – Alijah Jeffery (Linn-Mar) over Sam Phillips (West Delaware) Pin 0:51 126 – Damon Griffin (Linn-Mar) over Reilly Ryan (West Delaware) Maj 20-8 132 – Emmanuel Jeffery (Linn-Mar) over Dallyn Putz (West Delaware) Maj 12-1 138 – Shea Hartzler (Linn-Mar) over Mason Steffen (West Delaware) Pin 3:36 145 – Joel Northrup (Linn-Mar) over Zach Muller (West Delaware) Dec 5-3 152 – Ross Lembeck (Linn-Mar) over Tim Tutton (West Delaware) Maj 17-4 160 – Jake Voss (West Delaware) over Dakota Digmann (Linn-Mar) Dec 8-4 170 – Brent Lammers (West Delaware) over Luke Wempen (Linn-Mar) Dec 5-0 182 – Andrew Holladay (Linn-Mar) over Thomas Oleson (West Delaware) Maj 9-0 195 – Jacyn Goebel (West Delaware) over Sam Nowak (Linn-Mar) Pin 1:00 220 – Adam Reth (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Dean Broghammer (West Delaware) over Justin Green (Linn-Mar) Pin 1:06 106 – Patrick Woods (West Delaware) over Noah Ajram (Linn-Mar) Maj 10-1 113 – Zach Less (West Delaware) over Unknown (Unattached) Forf

CONSOLATIONS

Alburnett 45, Mason City 25

120 – Jordan Henderson (Alburnett) over matt tornquist (Mason City) Pin 4:28 126 – mac spotts (Mason City) over Jacob Koch (Alburnett) Dec 3-1 132 – Conner Shulista (Alburnett) over jacob carlson (Mason City) Pin 1:53 138 – Colton Martin (Alburnett) over Will Siglin (Mason City) Pin 2:55 145 – Bryce Paul (Alburnett) over Jacob Strait (Mason City) Pin 0:56 152 – Grant Henderson (Alburnett) over Stone Sturges (Mason City) Dec 8-2 160 – Dylan Windfield (Alburnett) over Bartel Andrew (Mason City) Dec 8-4 170 – Zachary Hoyle (Alburnett) over Billy O`neill (Mason City) Pin 0:26 182 – Austin Hoyle (Alburnett) over blake devary (Mason City) Dec 2-0 195 – will slaven (Mason City) over Robbie Carrothers (Alburnett) Pin 1:39 220 – Christian O`Banion (Mason City) over Brandon Huff (Alburnett) Pin 0:26 285 – Tom Schiffer (Mason City) over DJ Kohl (Alburnett) Pin 0:55 106 – Zach Fowler (Alburnett) over quinn slaven (Mason City) Pin 1:37 113 – Kaz Onoo (Mason City) over Hunter Washburn (Alburnett) Maj 11-3

West Delaware JV 43, C.R. Kennedy 36

113 – Logen Rodriguez (Cedar Rapids Kennedy) over Logan Reilly (West Delaware JV) Pin 4:57 120 – Bennett Cole (West Delaware JV) over Kobi Cowen (Cedar Rapids Kennedy) Dec 5-4 126 – Taylor Moss (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 132 – James Ruzicka (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Ryan Soppe (West Delaware JV) over AJ Losch (Cedar Rapids Kennedy) Maj 11-2 145 – Justin Nolz (West Delaware JV) over Austen Winders (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:36 152 – Shaun Beyer (Cedar Rapids Kennedy) over Seth Wedewer (West Delaware JV) Pin 3:05 160 – Jacob Teumer (West Delaware JV) over Jack Nolan (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:21 170 – Coy Roussell (West Delaware JV) over Riley Ovenshire (Cedar Rapids Kennedy) Pin 2:35 182 – Scott Taylor (West Delaware JV) over Nick Polum (Cedar Rapids Kennedy) Pin 3:23 195 – Mason Jacobs (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Will Wenger (West Delaware JV) over Zack Goodall (Cedar Rapids Kennedy) Pin 1:16 285 – Trevor Brunk (Cedar Rapids Kennedy) over Trevor Weeks (West Delaware JV) Pin 1:44 106 – Owen Ward (West Delaware JV) over Unknown (Unattached) Forf

C.R. Kennedy 63, Waterloo East 12

120 – Kobi Cowen (Cedar Rapids Kennedy) over Skylar Laughlin (Waterloo East) Pin 1:23 126 – Taylor Moss (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 132 – James Ruzicka (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 138 – AJ Losch (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 145 – Austen Winders (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 152 – Shaun Beyer (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 160 – Jack Nolan (Cedar Rapids Kennedy) over Deshay Wright (Waterloo East) Maj 13-5 170 – Diedrick Jordan (Waterloo East) over Riley Ovenshire (Cedar Rapids Kennedy) Pin 2:35 182 – Nick Polum (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Mason Jacobs (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Double Forfeit 285 – Trevor Brunk (Cedar Rapids Kennedy) over Unknown (Unattached) Forf 106 – Nick Cary (Waterloo East) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Logen Rodriguez (Cedar Rapids Kennedy) over Kyler Lowe (Waterloo East) Pin 4:34 * – Kennedy deducted team point for unsportsmanlike conduct.

Marion 42, C.R. Washington 28

106 – Klein Walker (Marion) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Mason Hiler (Marion) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Jared Almandinger (Marion) over Unknown (Unattached) Forf 126 – Double Forfeit 132 – Jacob Boatwright (Cedar Rapids Washington) over Tevin Mull (Marion) Pin 5:54 138 – NIck Kramer (Marion) over Matt Ackerman (Cedar Rapids Washington) Pin 2:28 145 – Levi Lochner (Marion) over Colin Hale (Cedar Rapids Washington) Pin 1:48 152 – John Paul (JP) Mercado (Cedar Rapids Washington) over Romello Olds (Marion) Maj 13-4 160 – Tyler Burkle (Cedar Rapids Washington) over MIles Martens (Marion) Pin 2:30 170 – Dakota Peterson (Marion) over Jared Eicher (Cedar Rapids Washington) Pin 1:07 182 – Double Forfeit 195 – Noah Williams (Cedar Rapids Washington) over Unknown (Unattached) Forf 220 – Kyle Grandon (Marion) over Hunter Swartz (Cedar Rapids Washington) Pin 1:57 285 – Zac Gillis (Cedar Rapids Washington) over Kyle VanMeter (Marion) Pin 1:05

Iowa City West JV 51, C.R. Washington 26*

106 – Connor Gast (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 113 – Aaron Stumpf (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 120 – Omar Gonzalez (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 126 – Ben Bertell (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Jacob Boatwright (Cedar Rapids Washington) over Jared Ford (Iowa City West JV) Pin 3:36 138 – Hank Hugen (Iowa City West JV) over Matt Ackerman (Cedar Rapids Washington) Pin 3:21 145 – Jackson Fowler (Iowa City West JV) over Keelan Hale (Cedar Rapids Washington) Pin 1:05 152 – John Milani (Iowa City West JV) over John Paul (JP) Mercado (Cedar Rapids Washington) Dec 8-6 160 – Tyler Burkle (Cedar Rapids Washington) over Eric Millers (Iowa City West JV) Pin 3:38 170 – Jared Eicher (Cedar Rapids Washington) over Mason Koch (Iowa City West JV) Dec 5-2 182 – Alejandro Lopez (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Noah Williams (Cedar Rapids Washington) over Mitch Lambert (Iowa City West JV) Pin 2:35 220 – Mitch Boxwell (Iowa City West JV) over Robert Miley (Cedar Rapids Washington) Pin 2:30 285 – Zac Gillis (Cedar Rapids Washington) over Blake Moser (Iowa City West JV) Pin 1:12 * – Washington deducted team point for unsportsmanlike conduct.

Charles City 41, Iowa City West 24

120 – Jake Niichel (Charles City) over Jakeb Bakken (Iowa City West) Dec 5-2 126 – Chris Walters (Iowa City West) over Austin Hoeft (Charles City) Pin 3:43 132 – Wyatt Forsyth (Charles City) over Michael Martin-Stites (Iowa City West) Pin 4:37 138 – Kegan Wakefield (Iowa City West) over Jacob Page (Charles City) Pin 0:26 145 – Adam Staudt (Charles City) over Nathan Kelsay (Iowa City West) Pin 3:07 152 – Alex Mitchell (Charles City) over Tyler Hebl (Iowa City West) Pin 3:36 160 – Jesse Etherington (Charles City) over Jackson Voigt (Iowa City West) Maj 17-7 170 – Zach Milks (Charles City) over Donovan Doyle (Iowa City West) Dec 10-3 182 – Taylor Cole (Charles City) over Mitch Yoerger (Iowa City West) Dec 6-3 195 – Paul Pelfrey (Iowa City West) over Luke Johnson (Charles City) Dec 1-0 220 – Micah Kelsay (Iowa City West) over Devon Winterink (Charles City) Pin 1:38 285 – Colin Foerstner (Iowa City West) over Dalton Hamm (Charles City) Dec 5-3 106 – Maxwell Forsyth (Charles City) over Jordan Crawford (Iowa City West) Pin 5:20 113 – Johnny Etherington (Charles City) over Jasmine Bailey (Iowa City West) Maj 11-3

Iowa City High 65, Waterloo East 12

113 – Kyler Lowe (Waterloo East) over COLTON CHALUPA (Iowa City City) Pin 1:10 120 – MIGUEL GUTIERREZ (Iowa City City) over Skylar Laughlin (Waterloo East) TF 17-2 126 – ALEX LEMUS (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 132 – NIC JARVIS (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 138 – ETHAN VERMACE (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 145 – TANNER ARTZ (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 152 – DALLAS SLATER (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 160 – BRYTON JONES (Iowa City City) over Deshay Wright (Waterloo East) Pin 3:19 170 – Diedrick Jordan (Waterloo East) over DAMOND COGHILL-BEHRENDS (Iowa City City) Pin 2:48 182 – DAMIAN WAIKEL (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Double Forfeit 220 – RYAN MAAS (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 285 – MATT LEE (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 106 – DANIEL KELLY (Iowa City City) over Nick Cary (Waterloo East) Pin 3:56

Iowa City High 48, West Delaware JV 33

120 – MIGUEL GUTIERREZ (Iowa City City) over Bennett Cole (West Delaware JV) Pin 1:00 126 – ALEX LEMUS (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 132 – ETHAN VERMACE (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Ryan Soppe (West Delaware JV) over NIC JARVIS (Iowa City City) Pin 4:19 145 – Justin Nolz (West Delaware JV) over TANNER ARTZ (Iowa City City) Pin 1:54 152 – DALLAS SLATER (Iowa City City) over Seth Wedewer (West Delaware JV) Pin 2:54 160 – Jacob Teumer (West Delaware JV) over DAMOND COGHILL-BEHRENDS (Iowa City City) Pin 0:54 170 – BRYTON JONES (Iowa City City) over Coy Roussell (West Delaware JV) Pin 3:23 182 – Scott Taylor (West Delaware JV) over Unknown (Unattached) Forf 195 – DAMIAN WAIKEL (Iowa City City) over Unknown (Unattached) Forf 220 – RYAN MAAS (Iowa City City) over Will Wenger (West Delaware JV) Pin 0:47 285 – MATT LEE (Iowa City City) over Trevor Weeks (West Delaware JV) Pin 1:14 106 – Owen Ward (West Delaware JV) over DANIEL KELLY (Iowa City City) Dec 4-3 113 – Logan Reilly (West Delaware JV) over COLTON CHALUPA (Iowa City City) Pin 0:48

Urbandale 45, Iowa City West JV 26

106 - Connor Gast (Iowa City West JV) over Payton Towers (Urbandale) Pin 3:05 113 – Jurica Caculovic (Urbandale) over Aaron Stumpf (Iowa City West JV) 120 – Zeljko Caculovic (Urbandale) over Omar Gonzalez (Iowa City West JV) Pin 0:54 126 – Jon Paulson (Urbandale) over Ben Bertell (Iowa City West JV) Pin 0:36 132 – Colby Knight (Urbandale) over Bret Eldridge (Iowa City West JV) Pin 1:46 138 – Mike Stuart (Urbandale) over Hank Hugen (Iowa City West JV) Pin 0:57 145 – Jackson Fowler (Iowa City West JV) over Hunter Matthews (Urbandale) Pin 3:17 152 – John Milani (Iowa City West JV) over Cody Pearson (Urbandale) Dec 13-6 160 – Dady Mansaray (Urbandale) over Ivan Perez (Iowa City West JV) Pin 3:08 170 – Mason Koch (Iowa City West JV) over Devan Golden (Urbandale) Pin 3:43 182 – Reece Cracraft (Urbandale) over Maezz Khalid (Iowa City West JV) Dec 9-5 195 – Grant Petrillo (Urbandale) over McKenzie Wierda (Iowa City West JV) Pin 3:28 220 – Heinrich Jake (Urbandale) over Mitch Boxwell (Iowa City West JV) Dec 8-3 285 – Aydan Wynos (Iowa City West JV) over Unknown (Unattached) Forf * – Iowa City West JV deducted team point for unsportsmanlike conduct.

Urbandale 50, Marion 24

106 – Klein Walker (Marion) over Payton Towers (Urbandale) Pin 3:21 113 – Jurica Caculovic (Urbandale) over Mason Hiler (Marion) Pin 0:58 120 – Jurica Caculovic (Urbandale) over Jared Almandinger (Marion) TF 19-4 126 – Jon Paulson (Urbandale) over Unknown (Unattached) Forf 132 – Colby Knight (Urbandale) over Unknown (Unattached) Forf 138 – Mike Stuart (Urbandale) over NIck Kramer (Marion) Dec 10-4 145 – Levi Lochner (Marion) over Hunter Matthews (Urbandale) Pin 2:00 152 – Cody Pearson (Urbandale) over Romello Olds (Marion) Maj 12-4 160 – Nouri Bouhaik (Urbandale) over MIles Martens (Marion) Maj 11-1 170 – Dakota Peterson (Marion) over Devan Golden (Urbandale) Pin 1:47 182 – Reece Cracraft (Urbandale) over Unknown (Unattached) Forf 195 – Kyle Grandon (Marion) over Grant Petrillo (Urbandale) Pin 3:16 220 – Heinrich Jake (Urbandale) over Unknown (Unattached) Forf 285 – Shaquille Wells (Urbandale) over Mitch Ross (Marion) Maj 9-1

One Response to West Delaware claims Five Seasons crown (full results)

  1. Great tournament. The link to the results doesn’t work, is there somewhere else to get the full results?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook