powered by 
The Gazette KCRG
Posted October 11, 2012
Conference XC results

Area conference cross country meet results from Thursday:

MVC MISSISSIPPI DIVISION

At Tuma Soccer Complex

GIRLS

Teams — 1. C.R. Kennedy 35, 2. Iowa City West 50, 3. Iowa City High 52, 4. Dubuque Senior 100, 5. C.R. Jefferson 135, 6. Dubuque Hempstead, 7. Waterloo East 218.

Individuals — 1. Ashlynn Yokom (ICW), 14:16; 2. Alyssa Averhoff (CRK), 14:57; 3. Molly Leveille (ICW), 14:58; 4. Allison Culver (CRK), 15:02; 5. Katie Wampole (CRK), 15:04; 6. Elly Tebon (DS), 15:07; 7. Ellen Carman (ICH), 15:13; 8. Courtney Bruns (ICH), 15:16; 9. Lauren Meyer (CRK), 15:17; 10. Michelle Zikes (CRJ), 15:21.

BOYS

Teams — 1. Iowa City High 45, 2. Iowa City West 46, 3. Dubuque Senior 55, 4. Dubuque Hempstead 91, 5. C.R. Kennedy 136, 6. C.R. Jefferson 183, 7. Waterloo East 224.

Individuals — 1. Dylan Eigenberger (DS), 15:31; 2. Brook Price (ICH), 15:32; 3. Isaac Jensen (ICW), 15:43; 4. Ryan Dorman (ICH), 16:00; 5. Chris Ohrt (ICH), 16:01; 6. Zach Freund (DH), 16:08; 7. Jon Specht (DH), 16:12; 8. Mark Fairley (DS), 16:18; 9. Bailey Wetherell (ICW), 16:20; 10. Daniel Gardarsson (ICW), 16:24.

 MVC VALLEY DIVISION

At Dubuque

GIRLS

Teams — 1. Linn-Mar 26, 2. Cedar Falls 51, 3. Dubuque Wahlert 105, 4. C.R. Xavier 113, 5. C.R. Prairie 129, 6. Waterloo West 137, 7. C.R. Washington 159.

Individuals — 1. Stephanie Jenks (LM), 13:21; 2. Allison Gregg (CF), 14:01; 3. Shannon Gorman (CRW), 14:16; 4. Amber Decker (LM), 14:26; 5. Brianna King (CF), 14:36; 6. Rachel Perry (LM), 14:48; 7. Maddie Saville (LM), 14:51; 8. Morgan Garcia (LM), 15:12; 9. Sammie Sproul (WW), 15:16; 10. Sydney Johnston (LM), 15:20.

BOYS

Team — 1. Linn-Mar 54, 2. Cedar Falls 56, 3. C.R. Washington 76, 4. C.R. Prairie 93, 5. Waterloo West 94, 6. Dubuque Wahlert 145, 7. C.R. Xavier 170.

Individuals — 1. Mitch Pritts (CRP), 15:36; 2. Jaime Zarate (CF), 15:43; 3. Joe Berry (CRW), 15:51; 4. Etienne Nzoyisaba (CRW), 15:55; 5. Brien Nugent (DW), 15:58; 6. Chase Grabau (LM), 16:02; 7. Tanner Rathje (LM), 16:02; 8. Anthony Ohl (WW), 16:09; 9. Jonathon Smith (CF), 16:13; 10. Jared Failor (CF), 16:17.

WAMAC CONFERENCE

At DeWitt

GIRLS

Teams — 1. Solon 45, 2. Western Dubuque 114, 3. Williamsburg 115, 4. Mount Vernon-Lisbon 124, 5. DeWitt Central 159, 6. Benton Community 176, 7. Vinton-Shellsburg 182, 8. Anamosa 191, 9. Marion 213, 10. Clear Creek Amana 229, 11. West Delaware 248, 12. Independence 354, 13. Dyersville Beckman 376, 14. Center Point-Urbana 399, 15. Waterloo Columbus 401.

Individuals — 1. Lauren Benzing (Solon), 14:43; 2. Lily Horst (VS), 15:16; 3. Alex Smith (Solon), 15:31; 4. Maddie Hinsley (CCA), 15:37; 5. Bristi Gerber (VS), 15:43; 6. Madison Bach (Marion), 15:51; 7. Mallory Carr (Solon), 15:53; 8. Tayvia Hansen (Solon), 16:00; 9. Dakota Tell (WDbq), 16:01; 10. Shae McEnany (Ind), 16:03

BOYS

Teams — 1. . Vinton-Shellsburg 87, 2. Mount Vernon-Lisbon 95, 3. Marion 110, 4. Center Point-Urbana 131, 5. Western Dubuque 154, 6. Benton Community 171, 7. Waterloo Columbus 176, 8. Solon 205, 9. Williamsburg 213, 10. Clear Creek Amana 221, 11. Maquoketa 261, 12. Anamosa 308, 13. DeWitt Central 320, 14. West Delaware 381, 15. Independence 427, 16. Dyersville Beckman 431.

Individuals — 1. Josh Yeager (CPU), 16:44; 2. Dain Gerber (Anamosa), 16:55; 3. Austin Springsteen (MVL), 17:03; 4. Tyler Steele (BC), 17:03; 5. Jack Murray (CCA), 17:06; 6. Peter Rethwisch (Marion), 17:09; 7. Michael Marshall (CPU), 17:10; 8. Wyatt Lyons (VS), 17:10; 9. James Wenzel (MVL), 17:11; 10. Jordan Evans (VS), 17:14.

CEDAR VALLEY CONFERENCE

At Iowa City

GIRLS

Teams — 1. Iowa City Regina 34, 2. Durant 41, 3. Mid-Prairie 62, 4. Wilton 92, 5. West Liberty 142.

Individuals — 1. Lauren Ronnfeldt (ICR), 15:22; 2. Mallory McArtor (MP), 15:41; 3. Adriana Kammerer (ICR), 15:47; 4. Alyssa Williams (Dur), 15:56; 5. Caitlin Bisby (Wil), 16:01; 6. Whitney Wolf (Dur), 16:10; 7. Grace Larew (ICR), 16:12; 8. Cheyanne Heinrich (Dur), 16:20; 9. Taylor Foster (MP), 16:28; 10. Jennifer Shaffer (Tip), 16:40.

BOYS 

Teams — 1. Tipton 44, 2. Iowa City Regina 57, 3. Mid-Prairie 65, 4. Wilton 104, 5. Durant 113, 6. North Cedar 133, 7. West Liberty 205.

Individuals — 1. Ben Friedericks (Dur), 16:16; 2. Eric Lenz (Tip), 16:29; 3. Slater Marshall (Dur), 16:34; 4. Brennan Bogert (ICR), 16:42; 5. David Crompton (ICR), 16:56; 6. Scott Pelzer (Tip), 17:13; 7. Matt Pelzer (Tip), 17:13; 8. Jared Draper (MP), 17:18; 9. Erik Duethman (ICR), 17:22; 10. Ryan Errthum (MP), 17:23.

TRI-RIVERS CONFERENCE

At Cascade

GIRLS

Teams — 1. Cascade 31, 2. Starmont 57, 3. North Linn 62, 4. Monticello 64, 5. Springville-Central City 149, 6. East Buchanan 154, 7. Maquoketa Valley 193.

Individuals — 1. Mariah Kauder (Casc), 16:05; 2. Kari Fitzpatrick (Ed-Co), 16:31; 3. Kylie Kelchen (Casc), 16:37; 4. Ellen Schlarmann (Monti), 16:48; 5. Kendra Nolan (Star), 17:00; 6. Sarah McMurtry (Star), 17:09; 7. Jazmine Reynolds (Monti), 17:15; 8. Maci Weber (Casc), 17:17; 9. Hanna Adams (NL), 17:21; 10. Maranda Rathe (Star), 17:24.

BOYS

Teams — 1. Monticello 15, 2. Cascade 66, 3. Edgewood-Colesburg 77, 4. Alburnett 100, 5. Starmont 120, 6. East Buchanan 150.

Individuals — 1. Michael Melchert (Monti), 16:33; 2. Dallas Lumpa (Monti), 17:09; 3. Ben Ahlrichs (Monti), 17:15; 4. J.J. Frawley (Monti), 17:17; 5. Nick Meyers (Monti), 17:27; 6. Tiler Streets (Monti), 17:38; 7. Kaleb Noonan (Casc), 17:53; 8. Preston Kauder (Casc), 17:56; 9. Levi Dolphin (Casc), 18:09; 10. Jason McVay (Alb), 18:20.

SOUTH IOWA CEDAR LEAGUE

At North English

GIRLS

Teams — 1. North Mahaska 45, 2. Belle Plaine 86, 3. English Valleys 100, 4. Keota 144.

Individuals — 1. Cori Rice (Lynnville-Sully), 17:26; 2. Tressa Watts (NM), 17:29; 3. Tara Vos (LS), 17:32; 4. Megan Goemaat (NM), 17:48; 5. Allison Hewett (EV), 18:04; 6. Karli Roozeboom (LS), 18:18; 7. Emily Toennies (BP), 18:25; 8. Julie Long (BP), 18:28; 9. Abbi Nelson (Montezuma), 18:54; 10. Caitlin Simpson (NM), 19:09.

BOYS

Teams — 1. Sigourney 41, 2. HLV 58, 3. Belle Plaine 64, 4. Lynnville-Sully 90.

Individuals — 1. Dalton Webster (Sig), 18:32; 2. Nathan Fritz (Sig), 18:54; 3. Rhett Thys (HLV), 19:02; 4. Alex Shadley (Sig), 19:08; 5. Orie Brown (BP), 19:13; 6. David Wehr (Sig), 19:26; 7. Jake Wilson (BGM), 19:27; 8. Joe Stiefel (HLV), 19:29; 9. Justin Jacobi (BP), 19:51; 10. Connor Doran (HLV), 19:54.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook