powered by 
The Gazette KCRG
Posted November 2, 2011
State diving and swimming qualifiers
Swimmers and divers are ready to make a splash at the 2011 IGHSAU state diving and swim meet this weekend. (Becky Malewitz/SourceMedia Group News)

Swimmers and divers are ready to make a splash at the 2011 IGHSAU state diving and swim meet this weekend. (Becky Malewitz/SourceMedia Group News)

The Iowa Girls High School Athletic Union state diving and swimming meet is Friday and Saturday at the Horne Henry Aquatics Center of the Marshalltown YMCA. Here are the lane assignments and diving order of the meet.

The diving competition begins at 5 p.m. on Friday and the swim finals start after a Parade of Teams that is set for noon.

The IGHSAU announced Wednesday that the state diving and swimming meets will be streamed live on the internet for free. Here is the link, which will be posted at the Girls Union website before the meet, and it will not contain audio.

 

Below are the lane assignments and diving order, as promised.

Event 1 Women 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 1 Timed Finals
1 Megan Broadbent SO DBQH 331.90
2 Alyssa Deuso FR LMAR 333.50
3 Morgan Rafferty SO WDMV 380.10
4 Olivia Thiel SR BOON 335.00
5 Hannah Guy FR DAVN 351.35
6 Alex Weresh SR DOWL 310.00
7 Rylee Ames SR SEPK 393.15
8 Ashlyn Clingman JR WDMV 432.00
9 Adelia Clark SR LMAR 348.35
10 Alex Aaberg FR ICWE 347.40
11 Sarah Kemp SR AMES 468.70
12 Nikki Deets SR PVAL 372.60
13 Jilian Loos FR WKEE 358.80
14 Betsy Osterberger SR DBWT 405.35
15 Sam Wagner SR LMAR 409.20
16 Lea Mikkelson JR NCMP 350.10
17 Clarie Baumgartner SR CFAL 380.15
18 Jaci Bell JR FAIR 320.45
19 Limay Vong JR WKEE 335.85
20 Rachael Schaefer SR DBWT 328.40
21 Marea Holkesvik SR DEC 415.70
22 Delaney Rhoads SR DMRO 313.35
23 Brittney Engel JR DOWL 354.55
24 Emma Billerbeck SR JNSN 366.15
25 Laura Francois SR DEC 365.10
26 Mariah Griffith JR AMES 339.00
27 Katie Mason SR CFAL 403.70
28 Julie Dickinson JR WDMV 422.05
29 Paige Bennett JR BOON 304.75
30 Hannah Brummel SO CFAL 418.85
31 Jindalae Suh SR ICHI 343.30
32 Maggie James FR AMES 478.10
33 Emily Moore SO JNSN 343.15
34 Natalie Wodniak SO DOWL 342.05
35 Bridget Pfannes SR BOON 317.15
36 Jacintha Thomas FR ICWE 330.15

Event 2 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Des Moines Lincoln ‘A’ 1:56.48
2 Cedar Rapids Jefferson ‘A’ 1:56.21
3 Dubuque Wahlert ‘A’ 1:55.86
4 Pleasant Valley ‘A’ 1:55.50
5 Dubuque Senior ‘A’ 1:55.78
6 Marshalltown ‘A’ 1:56.18
7 Decorah High School ‘A’ 1:56.25
8 Mason City ‘A’ 1:56.82
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Bettendorf ‘A’ 1:54.35
2 Waterloo West ‘A’ 1:54.02
3 Sioux City Metro ‘A’ 1:53.78
4 Des Moines Roosevelt ‘A’ 1:53.03
5 Dubuque Hempstead ‘A’ 1:53.68
6 Johnston ‘A’ 1:53.95
7 Newton ‘A’ 1:54.14
8 Waukee ‘A’ 1:55.33
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Ankeny ‘A’ 1:52.20
2 West Des Moines Valley ‘A’ 1:51.72
3 Cedar Falls ‘A’ 1:51.57
4 Ames ‘A’ 1:50.86
5 Linn-Mar ‘A’ 1:50.89
6 Cedar Rapids Kennedy ‘A’ 1:51.67
7 Dowling Catholic ‘A’ 1:52.17
8 Iowa City West ‘A’ 1:52.66

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Meredith Gorman SO PVAL 2:01.56
2 Kayla Halterman SR INDI 2:01.46
3 Crystal Florman FR MCTY 2:01.00
4 Aftin Phyfe JR CFAL 1:59.66
5 Kelsey Thoren JR LEWC 1:59.74
6 Liz Auen SR CARR 2:01.18
7 Samantha Kraft SO MCTY 2:01.49
8 Jenny Brown SO WKEE 2:01.94
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Nicole Davis SO JNSN 1:59.26
2 Anna Burriola SO DMHV 1:58.82
3 Kathleen Bowman SR ICWE 1:58.50
4 Claire Larson SR DMRO 1:57.71
5 Mikalah Smith SR WDMV 1:58.39
6 Hannah Newell SO AMES 1:58.76
7 Rachel Shriver SR AMES 1:59.01
8 Brittany Moffatt FR CFAL 1:59.60
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Jessica Schmeiser JR CRKE 1:57.50
2 Alizah Wink FR SCMT 1:57.18
3 Lilian Zhu SO ICWE 1:55.74
4 McKenna Lynch SO DOWL 1:54.64
5 Lauren Leehy SO LEWC 1:55.18
6 Evan Hundley FR PVAL 1:57.12
7 Lauren Conte FR WDMV 1:57.41
8 Moriah Moore FR WDMV 1:57.66

Event 4 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Payton Augustine SO WWAT 2:19.45
2 Elizabeth Barske SR MTWN 2:19.28
3 Chloe Kuehner SO MTWN 2:19.15
4 Liz Olson SR MCTY 2:18.80
5 Regan Kilburn FR MUSC 2:19.13
6 Kayla Kruse JR PVAL 2:19.18
7 Savannah Butler JR ICWE 2:19.34
8 Ellie Blazenko FR WKEE 2:19.61
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Sydney Sorenson SO AMES 2:18.38
2 Sammy Zuckerman SR WDMV 2:17.68
3 McKenna Pierce SO INDI 2:16.79
4 Hilary Schieffer SO SEPK 2:16.14
5 Alesha Rettenmeier SR CFAL 2:16.63
6 Catherine Sell SO CFAL 2:17.20
7 Hannah Gillaspey SO WDMV 2:18.06
8 Erika Dorff JR DMRO 2:18.80
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Emily Tuazon JR DOWL 2:15.63
2 Rebecca Alves SR BETT 2:11.67
3 Ellen Colville SR NCMP 2:09.93
4 Allison Orvis SR DEC 2:05.84
5 Kaitlin Wistey SO WDMV 2:09.70
6 Emma Sougstad JR MCTY 2:10.51
7 Autumn Roepsch JR DBQS 2:15.42
8 Tereysa Lehnertz SO ICWE 2:15.63

Event 5 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Hallie Goss SR MUSC 25.42
2 Emilie Berg SR LMAR 25.34
3 Jennifer Lux SR CARR 25.27
4 Emily Merritt SR JNSN 25.19
5 Mallory Smith JR ANKE 25.21
6 Abbey Fordyce JR CARR 25.33
7 Mollie Greenwood SO JNSN 25.35
8 Martee Grainger FR CFAL 25.45
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Loretta Kraling SR MCTY 25.05
2 Katie Sailer FR AMES 24.99
3 Alex Dunn SR LMAR 24.96
4 Anna Bump JR DOWL 24.91
5 Allison Moore SO WDMV 24.92
6 Amber Breitbarth SR BOON 24.98
7 Mackenzie DiBlasi SR WDMV 25.01
8 Maddie Gehrke FR WKEE 25.19
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Lizzie Adams FR LMAR 24.82
2 Taylor Flummerfelt JR AMES 24.49
3 Molly Lembezeder SO DBQS 24.40
4 Taylor Sieperda FR SPEN 24.20
5 Maddie Bro SR AMES 24.39
6 Ashton Ehrecke FR PVAL 24.45
7 Kailey Drake SR CRJE 24.81
8 Alex Flatness SR ANKE 24.89

Event 6 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Erica Johnson SR DBQH 1:02.00
2 Kathleen Bowman SR ICWE 1:01.69
3 Taylor Pherigo JR WWAT 1:01.61
4 Michaela Kinter JR DOWL 1:01.52
5 Sammy Zuckerman SR WDMV 1:01.52
6 Amber Breitbarth SR BOON 1:01.62
7 Cheyenne Church SO JNSN 1:01.86
8 Nicole Oppel FR PVAL 1:02.00
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Carmen Vajgrt SO JNSN 1:01.24
2 Hannah Scotton FR NCMP 1:00.86
3 Abbie Anderson SR CFAL 1:00.74
4 Ellen Colville SR NCMP 1:00.60
5 Melissa Veenstra JR DMRO 1:00.69
6 Tereysa Lehnertz SO ICWE 1:00.76
7 Jordan Muir SR CRKE 1:01.17
8 Sara Bentley SO AMES 1:01.28
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Maddie Gehrke FR WKEE 1:00.32
2 Lexi Scharmer SR CRKE 59.53
3 Lilian Zhu SO ICWE 58.91
4 Allison Orvis SR DEC 57.25
5 Emma Sougstad JR MCTY 58.30
6 Lauren Rosser SR AMES 59.49
7 Rebecca Alves SR BETT 59.66
8 Kelsey Abbas SR CFAL 1:00.56

Event 7 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Sophia Seltz FR WDMV 55.40
2 Kailey Drake SR CRJE 55.21
3 Jennifer Lux SR CARR 55.06
4 Loretta Kraling SR MCTY 54.98
5 Alex Dunn SR LMAR 55.00
6 Lexie Hawkins SO KEOK 55.10
7 Rachel Shriver SR AMES 55.24
8 Hallie Goss SR MUSC 55.56
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Hannah Newell SO AMES 54.97
2 Aftin Phyfe JR CFAL 54.46
3 Moriah Moore FR WDMV 54.36
4 Shelby Cline SO WWAT 53.98
5 Claire Larson SR DMRO 54.30
6 Jessica Schmeiser JR CRKE 54.46
7 Anna Bump JR DOWL 54.52
8 Lauren Conte FR WDMV 54.97
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Ashton Ehrecke FR PVAL 53.57
2 Lauren Leehy SO LEWC 53.52
3 Alex Flatness SR ANKE 53.07
4 Taylor Flummerfelt JR AMES 52.62
5 Taylor Sieperda FR SPEN 52.90
6 Molly Lembezeder SO DBQS 53.19
7 Victoria Trost JR JNSN 53.54
8 Rachael Schermer SR BETT 53.87

Event 8 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Trisha Martin JR PVAL 5:28.43
2 McKenna Pierce SO INDI 5:26.77
3 Lauren Sweers SO DOWL 5:25.65
4 Harper Emswiler SO LEWC 5:24.47
5 Sarah Pfeiffer SO MUSC 5:24.65
6 Hannah Gillaspey SO WDMV 5:26.70
7 Maria Gannon SR ICWE 5:27.32
8 Liz Auen SR CARR 5:28.57
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Jessie Stout SR ANKE 5:23.16
2 Anna Burriola SO DMHV 5:22.85
3 Clare Slagel SR DBQH 5:20.38
4 Mikalah Smith SR WDMV 5:19.65
5 Samantha Kraft SO MCTY 5:20.18
6 Nicole Davis SO JNSN 5:22.60
7 Jordan Summers SO DMRO 5:23.14
8 Meredith Gorman SO PVAL 5:23.38
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Evan Hundley FR PVAL 5:19.62
2 Brittany Moffatt FR CFAL 5:16.65
3 Jenny Brown SO WKEE 5:12.11
4 McKenna Lynch SO DOWL 5:07.25
5 Alizah Wink FR SCMT 5:11.85
6 Jackie Hughes SO CRWA 5:15.61
7 Kelsey Thoren JR LEWC 5:19.39
8 Alesha Rettenmeier SR CFAL 5:19.63

Event 9 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Des Moines Hoover ‘A’ 1:43.94
2 Spencer ‘A’ 1:43.68
3 Muscatine ‘A’ 1:43.15
4 Mason City ‘A’ 1:42.18
5 Marshalltown ‘A’ 1:43.08
6 Newton ‘A’ 1:43.29
7 Waterloo West ‘A’ 1:43.71
8 Cedar Rapids Washington ‘A’ 1:44.42
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Dubuque Senior ‘A’ 1:41.81
2 Decorah High School ‘A’ 1:41.67
3 Bettendorf ‘A’ 1:41.47
4 Johnston ‘A’ 1:41.42
5 Cedar Falls ‘A’ 1:41.43
6 Des Moines Roosevelt ‘A’ 1:41.56
7 West Des Moines Valley ‘A’ 1:41.74
8 Lewis Central ‘A’ 1:41.81
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Carroll ‘A’ 1:40.88
2 Dowling Catholic ‘A’ 1:40.78
3 Cedar Rapids Kennedy ‘A’ 1:40.25
4 Linn-Mar ‘A’ 1:39.29
5 Ankeny ‘A’ 1:39.75
6 Pleasant Valley ‘A’ 1:40.66
7 Waukee ‘A’ 1:40.88
8 Ames ‘A’ 1:41.10

Event 10 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Ann Marie Westercamp FR DOWL 1:03.51
2 Harper Emswiler SO LEWC 1:03.30
3 Katherine Bening SO DMRO 1:02.77
4 Baylee Bowman SO FAIR 1:02.43
5 Jessica Heim SR WDMV 1:02.64
6 Kaytlin Tippin SR WKEE 1:03.29
7 Maddie Dietz JR CRWA 1:03.39
8 Taylor Martinek FR DEC 1:03.67
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Nicole Larsen SR LMAR 1:01.84
2 Trisha Martin JR PVAL 1:01.44
3 Sam Jacobsen FR CRKE 1:01.05
4 Emily Tuazon JR DOWL 1:00.88
5 Lexi Scharmer SR CRKE 1:00.93
6 Regan Kilburn FR MUSC 1:01.22
7 Jordan Summers SO DMRO 1:01.73
8 Henna McCoy JR CRKE 1:02.41
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Sara Bentley SO AMES 1:00.38
2 Lexie Hawkins SO KEOK 59.47
3 Kelsey Abbas SR CFAL 58.90
4 Kaitlin Wistey SO WDMV 58.14
5 Maddie Bro SR AMES 58.52
6 Clare Slagel SR DBQH 59.27
7 Victoria Trost JR JNSN 59.76
8 Katie Sailer FR AMES 1:00.50

Event 11 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Hilary Schieffer SO SEPK 1:11.55
2 Jackie Hughes SO CRWA 1:11.05
3 Liz Olson SR MCTY 1:10.87
4 Autumn Roepsch JR DBQS 1:10.67
5 Sydney Sorenson SO AMES 1:10.71
6 Payton Augustine SO WWAT 1:10.97
7 Catherine Sell SO CFAL 1:11.36
8 Natalie Shimp FR CFAL 1:11.71
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Madelaine Thomas SO DBWT 1:10.58
2 Carmen Vajgrt SO JNSN 1:10.37
3 Lauren Dalecky JR LMAR 1:09.91
4 Allison Moore SO WDMV 1:09.66
5 Mackenzie DiBlasi SR WDMV 1:09.68
6 Emma Shie JR DAVC 1:09.97
7 Malia Meyer SR JNSN 1:10.55
8 Lizzie Brown FR ICHI 1:10.63
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Savannah Butler JR ICWE 1:09.29
2 Kaija Bergdale SR SCMT 1:08.02
3 Moriah Ross FR DMNO 1:07.57
4 Brittany Purscell SO DMLI 1:05.21
5 Emilie Berg SR LMAR 1:07.04
6 Lauren Rosser SR AMES 1:07.81
7 Rachael Schermer SR BETT 1:08.44
8 Hannah Aldridge JR DOWL 1:09.65

Event 12 Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School
===============================================================================
Heat 1 of 3 Timed Finals
1 Newton ‘A’ 3:49.17
2 Des Moines Hoover ‘A’ 3:48.95
3 Ankeny ‘A’ 3:48.56
4 Waterloo West ‘A’ 3:47.29
5 Dubuque Senior ‘A’ 3:47.40
6 Dubuque Hempstead ‘A’ 3:48.78
7 Southeast Polk ‘A’ 3:48.98
8 Dubuque Wahlert ‘A’ 3:49.89
Heat 2 of 3 Timed Finals
1 Decorah High School ‘A’ 3:45.60
2 Linn-Mar ‘A’ 3:45.07
3 West Des Moines Valley ‘A’ 3:41.75
4 Lewis Central ‘A’ 3:41.46
5 Des Moines Roosevelt ‘A’ 3:41.49
6 Waukee ‘A’ 3:43.44
7 Carroll ‘A’ 3:45.18
8 Marshalltown ‘A’ 3:45.67
Heat 3 of 3 Timed Finals
1 Mason City ‘A’ 3:40.42
2 Johnston ‘A’ 3:39.64
3 Dowling Catholic ‘A’ 3:38.83
4 Pleasant Valley ‘A’ 3:36.71
5 Ames ‘A’ 3:37.54
6 Cedar Falls ‘A’ 3:39.57
7 Iowa City West ‘A’ 3:39.81
8 Cedar Rapids Kennedy ‘A’ 3:40.48

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook