powered by 
The Gazette KCRG
Posted March 28, 2011
Boys track & field 2011: Teams to watch

Cedar Rapids Washington's William Griffin (second from left) and Alex Carr (third from left) are a pair of returning placewinners in the 4A 100-meter dash. Washington is the two-time defending state champion. (Liz Martin/SourceMedia Group News)

Boys’ track and field teams to watch for 2011:

CEDAR RAPIDS WASHINGTON

Coach: Bill Pinckney

2010 state finish: Class 4A state champion, 59 points

Returning state placewinners: Alex Carr, sr. (3rd 100, 3rd 4×100, 3rd 4×200, 3rd medley); William Griffin, jr. (5th 100 3rd 4×100, 3rd 4×200); Drake Hickok, jr. (7th SHR); Robert Hogg, jr. (1st 4×800, 3rd medley); Antonio Johnson, sr. (7th SHR); Adam Sailor, sr. (3rd 110H, 7th SHR); Forest Vega, jr. (7th SHR).

DYERSVILLE BECKMAN

Coach: Todd Troutman/Rita Mulcahy

2010 state finish: 6th in Class 2A, 32 points

Returning state placewinners: Robbie Anstoetter, jr. (2nd 4×400, 6th 4×800); Derek Hammann, jr. (4th 4×200, 6th 4×100); Dylan Roe, jr. (2nd 4×400, 6th 4×800); Ty Troutman, jr. (2nd 4×400, 4th 4×200, 6th 4×100); Tony Watkinson, sr. (4th 4×200, 6th 4×100).

LINN-MAR

Coach: Ken Hopkins

2010 state finish: 4th in Class 4A, 42 points

Returning state placewinners: Kyle Dunn, sr. (1st 400, 1st 400H, 2nd 110H); Nick Gentzler, sr. (7th 4×800); Chase Grabau, soph. (7th 4×800); Nick Lucas, sr. (4th 400H); Aaron Razo, sr. (7th 4×800).

LISBON

Coach: Shane Amunds

2010 state finish: 4th in Class 1A, 34 points

Returning state placewinners: Conner Smock, jr. (1st 1,600, 1st 3,200, 2nd 800, 3rd medley).

MONTICELLO

Coach: Greg Williams

2010 state finish: 5th in Class 2A, 36 points

Returning state placewinners: Kyle Blake, sr. (1st 4×800); Dallas Koppes, sr. (3rd 4×400, 5th medley); Ben Stutt, sr. (6th SP, 6th discus); Noah Williams, sr. (1st 800, 1st 4×800, 3rd 4×400, 5th medley); .

SOLON

Coach: Mark Sovers

2010 state finish: Class 2A state champion, 63 points

Returning state placewinners: Nick Day, sr. (2nd HJ); Nick Henry, sr. (5th SHR); Derrick Loveless, sr. (4th 100, 5th 200, 1st 4×100, 2nd 4×200), Pat Parysz, sr. (3rd 200, 4th 400, 1st 4×100, 2nd 4×200); Zach Ward, sr. (5th SHR).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, , , , , ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook