powered by 
The Gazette KCRG
Posted February 13, 2011
Monday’s boys’ bkb district games

It’s the postseason for boys’ basketball teams in Class 1A and 2A. First-round games are statewide in 2A, with only a handful of games in 1A.

Here’s the list. Class 3A and Class 4A get underway with their postseason next week.

(All games at 7 p.m.)

CLASS 1A DISTRICTS FIRST ROUND
Area
Springville (4-17) at Central City (7-14)
Tri-County (0-20) at English Valleys (5-17)

State
Belmond-Klemme at CAL (Latimer)
Diagonal at Lenox
Essex at Stanton
North Sentral Kossuth at Twin River Valley
Northwood-Kensett at Riceville
Paton-Churdan at Madrid
Trinity Christian at Granville Spalding
Whiting 2, Siouxland Community Christian 0 (forfeit)

CLASS 2A DISTRICTS FIRST ROUND
Area
Alburnett (6-15) at Cascade (20-1)
Bellevue (12-9) at Maquoketa Valley (18-4)
Camanche (11-10) at Northeast Goose Lake (15-6)
Clayton Ridge (3-17) at MFL/Mar-Mac (14-7)
Columbus Junction (2-18) at West Branch (17-4)
Edgewood-Colesburg (6-15) at Dyersville Beckman (12-9)
Highland (3-18) at Mid-Prairie (16-6)
Iowa Valley (2-19) at Iowa City Regina (13-8)
Jesup (6-15) at Sumner-Fredericksburg (20-1)
Monticello (14-7) at North Linn (18-3)
North Fayette (14-7) at Starmont (12-9)
South Winneshiek (5-15) at Turkey Valley (17-4)
Tipton (0-21) at North Cedar (19-2)
West Liberty (6-15) at Louisa-Muscatine (13-7)
Wilton (10-11) at Durant (14-7)

State
Albia at Pekin
Alta-Aurelia at OA/BG-IG
Aubudon at Treynor
BCLUW at Gladbrook-Reinbeck
Bondurant-Farrar at North Polk
Central Decatur at Mount Ayr
Central Springs at Lake Mills
Cherokee at Orange City Unity Christian
Clarion-Goldfield at Prairie Valley
Colfax-Mingo at Monroe PCM
Collins-Maxwell-Baxter at Pleasantville
Corydon Wayne at Davis County
Council Bluffs St. Albert at Underwood
Eagle Grove at Fort Dodge St. Edmond
East Marshall at West Marshall
East Sac at Manson-Northwest Webster
Eddyville-Blakesburg at Pella Christian
Eldon Cardinal at Van Buren
Estherville-L.C. at Emmetsburg
Gilbert at Ogden
Griswold at Clarinda
Grundy Center at Aplington-Parkersburg
Hartley-Melvin-Sanborn at Sibley-Ocheyedan
Hinton at Sioux Center
Hudson at Denver
Interstate 35 at Panorama
Jefferson-Scranton at Carroll Kuemper
Lawton-Bronson at Maple Valley/A-O
Milford Okoboji at South O’Brien
Missouri Valley at Logan-Magnolia
Nashua-Plainfield at West Fork
Osage at Garner-Hayfield
Osceola Clarke at Nodaway Valley
Ridge View at Westwood
Rock Valley at Western Christian
Saint Ansgar at Forest City
Sheldon at West Lyon
Shenandoah at Clarinda Academy
Sioux Central at Pocahontas
South Central Calhoun at IKM-Manning
South Hamilton at Roland-Story
South Hardin at AGWSR
Wapello at Mediapolis
Wapsie Valley at New Hampton
Waterloo Columbus at Dike-New Hartford
West Burlington at Central Lee
West Central Valley at Des Moines Christian
West Monona at Tri-Center
Woodward-Granger vs. Woodward Academy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook