powered by 
The Gazette KCRG
Posted April 5, 2010
IGCA Classic schedule and rosters

Mount Mercy College will host the Iowa Girls Coaches Association Senior Basketball Classic, the annual six-game all-star series, this weekend.

The schedule:

Saturday, April 10

12:30 p.m. — 3A White vs. 3A Gray

2:15 p.m. — 3A Select vs. 4A Select

4 p.m. — 4A White vs. 4A Gray

Sunday, April 11

1 p.m. — 1A White vs. 1A Gray

2:45 p.m. — 1A Select vs. 2A Select

4:30 p.m. — 2A White vs. 2A Gray

The rosters:

1A Select — Joscelyn Coleman (Essex), Lindsay Hoehns (Twin Cedars), Rebekah Rolling (North Sentral Kossuth), Bobbi Boomgarden (North Butler), Kate Hartman (Northwood-Kensett), Shentel Lehmann (Valley Community), Susan Kies (Newell-Fonda), Carly Jacobs (North Butler), Olivia Olson (Mason City Newman), Carrie Wood (Martensdale-St. Marys). Coach: Tom Petersen (Exira).

2A Select — Brooke Scharm (Sioux Central), Alison Nagel (Fort Dodge St. Edmond), Megan Hutson (Logan-Magnolia), Carolyn Holm (Sigourney), Mika Rodewald (Manson-NW Webster), Cassie Gehling (Carroll Kuemper), Kelsey Eischeid (Carroll Kuemper), Elly Arganbright (Panorama), Megan Howard (North Polk), Hailee Michael (Solon). Coach: Gene Rasmussen (IKM-Manning).

3A Select — Morgan Paige (Marion), Kirsten Lipps (Algona), Mary Halvorson (Waukon), Jessica Nichols (Perry), Alyson Spinas-Valainis (Davenport Assumption), Millie Niggeling (Sioux City Heelan), Sam Thrapp (Davenport Assumption), Cassie Sobaski (Washington), Carli Tritz (Sioux City Heelan), Sam Abens (Knoxville). Coach: Aaron Feddersen (Williamsburg).

4A Select — Riley Norman (Des Moines Roosevelt), Laura Johnson (Cedar Falls), Kiersten Orton (Waukee), Kayla Klopfenstein (Linn-Mar), Kionna Kellogg (Ames), Jade Rogers (Cedar Rapids Kennedy), Colleen Bouchard (Cedar Rapids Xavier), Alex Jacobson (Cedar Rapids Jefferson), Rheanna Egli (Ankeny), Amber Harrington (Davenport North). Coach: Kurt Klaahsen (Mason City).

1A White — Lauren Hedrick (Mason City Newman), Carley Christiansen (Latimer CAL), Cassie Benjamin (Twin River Valley), Brooke Kruse (George-Little Rock), Hallie Christofferson (Exira), Nicole Bannister (Crystal Lake WCLT), Morgan Dombier (Mason City Newman), Ann Walker (Exira), Breanna Lantz (Rockwell City Newman), Caitlin Bisinger (Midland). Coach: Jed Alexander (Martensdale-St. Marys).

1A Gray — Lindsey Bruns (Latimer CAL), Holly Heiden (Northeast Hamilton), Koreen Willems (Northeast Hamilton), Laura Hempen (Clarksville), Kelly Dolan (North Butler), Taylor Gear (Treynor), Alisa Christensen (Newell-Fonda), Shelbie Beatty (East Buchanan), Samantha Gelhaus (North Iowa). Coach: Mike Schutt (Mason City Newman).

2A White — Chelsea Clayton (Ridge View), Kelly Klein (Jesup), Dakota Zeitler (Van Buren), Lauren Christianson (Manson-NW Webster), Ali Browning (Iowa City Regina), Amanda Frost (Denver), Ashley Hagedorn (IKM-Manning), Katie Gustafson (South Hamilton), Shelby Paustian (Durant), Kara Proctor (Wilton). Coach: Katie Elwood (Griswold).

2A Gray — Eryca Hingtgen (Wapsie Valley), Jessica Ackerman (Sibley-Ocheyedan), Marissa Madson (North Polk), Raelee Sullivan (Osage), Morgan Ruter (West Hancock), Kelsey Kolb (Clarion-Goldfield), Karlie Warehime (Prairie Valley), Mykel Brannan (Audubon), Mackenzie Small (Hinton), Kelsey Enslin (Ackley AGWSR). Coach: Kurt Hempen (Aplington-Parkersburg).

3A White — Ashley Hagar (Union), Kayla Krohnke (Denison-Schleswig), Logan Hjerleid (Waukon), Alex Jipson (Oelwein), Katelyn Seely (Algona), Ally Mahrt (Spencer), Malea Schulte (Benton Community), Morgan Lefebvre (Dallas Center-Grimes), Jordan Gronewald (Carlisle), Jenny Hosack (Harlan). Coach: Todd Jacobson (Creston).

3A Gray — Natalie Hackbarth (Algona), Anne Stecker (Williamsburg), Kaylee Mehrhoff (Centerville), Lauren Hansen (Dallas Center-Grimes), Rachel Drees (Western Dubuque), Katie Plantz (South Tama), Brittany Fish (Marion), Kayla Sanborn (Anamosa), Slone Masters (Storm Lake), Mollie Sir (Crestwood). Coach: Laurie Donald (Benton Community).

4A White — Lauren Lockhart (Marshalltown), Hannah Beeler (Indianola), Ellen Hansen (Ames), D.J. Norman (Linn-Mar), Kaitlin Heinen (North Scott), Nateiga Cameron (Des Moines Lincoln), Morgan Allee (Cedar Rapids Jefferson), Anna Kaufmann (Davenport Central), Kari Caesar (Sioux City North), Lucy Montgomery (West Des Moines Valley). Coach: Scott Lammers (Bettendorf).

4A Gray — Haleigh Biancalana (Des Moines Roosevelt), Hayleigh Hansen (Lewis Central), Laura Boenish (Cedar Rapids Kennedy), Melissa Dunlavy (Bettendorf), Candis Kertson (Dubuque Senior), Megan Hogg (Waukee), Mackenzie Reed (Iowa City West), Ashley Matter (Urbandale), Kate Hoeksema (Davenport Central), Annie Sarcone (West Des Moines Dowling). Coach: Judy Nissly (Newton).

6 Responses to IGCA Classic schedule and rosters

  1. Or as I like to call them: The Niemeyer Games!

  2. Nice, thanks! Maybe you can do a follow up post about it?

  3. Nice, thanks! Maybe you can do a follow up post about it?

  4. Hypotheken? Heel veel hypotheek informatie: verschillende hypotheekvormen, hypotheekrentes, nationale hypotheek garantie, hoe een hypotheek te vergelijken.

  5. Bereken zelf uw hypotheek. Hypotheek berekenen? Maak snel een indicatieve berekening van het maximale leenbedrag van uw hypotheek.

  6. Over de voor- en nadelen van het afsluiten van een lening zonder BKR-toetsing.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Tags

, ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook