powered by 
The Gazette KCRG
Posted February 14, 2010
Class 1A state tournament first-round pairings

What are your opinions of toughest first and second round matches? One of the ones that stands out is Fort Dodge St. Ed’s Lance Maguire, ranked fourth,  vs. Belle Plaine’s top-ranked Zakk Buch.

103 pounds

Jordan Bremer (Woodbury Central Moville) vs. Hunter Hutchison (Lisbon); Lance Maguire (St. Edmond Fort Dodge) vs. Zakk Buch (Belle Plaine); Ryan Hall (Jesup) vs. Christian Nook (Bedford/Lenox); Zach Welter (North Linn) vs. Darrian Irlbeck (Tri-Center Neola); Nathan Shank (Regina Iowa City) vs. Heath Nagel (Hartley-Melvin-Sanborn); Phillip Laux (Pekin) vs. Brance Simms (Twin River Valley Bode); Zach Imler (Coon Rapids-Bayard) vs. Drew Mangrich (Don Bosco Gilbertville); Andrew Foutch (Underwood) vs. Clayton Visek (Central City-Springville)

112

Beau Westpfahl (Jesup) vs. Brady Meyer (Sumner-Fredericksburg); Matt Reed (Eagle Grove) vs. Nathan Ryan (Woodbury Central Moville); Tylor Forbes (West Harrison Mondamin) vs. Kody Krenz (Louisa-Muscatine); Trevor Reiste (Panorama Panora) vs. Tanner Showalter (B-G-M Brooklyn); Tyler Shulista (Alburnett) vs. Garrett Bellinger (Nashua-Plainfield); Nick Drenth (Hartley-Melvin-Sanborn) vs. Aaron Anderson (Clarion-Goldfield); Sawyer Farris (New London/WMU) vs. Brett Marcum (Missouri Valley); Taylor Hagen (Martensdale-St. Mary’s) vs. Kole Stapes (Interstate Truro)

119

Jesse Partlow (Manson Northwest Webster) vs. Carter Funke (Maquoketa Valley Delhi); Tanner Scott (Eddyville-Blakesburg) vs. Hank Voss (Hartley-Melvin-Sanborn); Ben McMahon (Don Bosco Gilbertville) vs. Walker Marshall (Missouri Valley); Kolbi Kohl (Lisbon) vs. Kaleb Wessel (Nodaway Valley); Christopher Halblom (Alburnett) vs. Maxx Schultz (Clarion-Goldfield); Tyler Smith (Woodbury Central Moville) vs. Gavin Kolars (B-G-M Brooklyn); Brennan McNitt (St. Albert Council Bluffs) vs. Matt Bertsch (Newman Catholic Mason City); Tyler Reiste (Panorama Panora) vs. Jesse Hahn (Highland Riverside)

125

Jake Kadel (New London/WMU) vs. David DeLong (Martensdale-St. Mary’s); Jordan Johnson (Interstate 35 Truro) vs. Jed Carpenter (West Monona Onawa); Zach Ryan (Woodbury Central Moville) vs. Colton Martin (Alburnett); Brandon Welter (Don Bosco Gilbertville) vs. Daus Smith (Pocahontas Area/Pom-Palm); Jack O’Brien (Belle Plaine) vs. Dillon Buline (Lone Tree); Dillon Lorentzen (Logan-Magnolia) vs. Kris Lehman (Guthrie Center); Logan Mulnix (North Linn) vs. Josh Kristensen (Alta); Michael Hemesath (West Marshall State Center) vs. Kyler Deutsch (Nashua-Plainfield)

130

David Walker (Martensdale-St. Mary’s) vs. Tim Dougherty (Maple Valley Anthon Oto); Grant Henderson (Alburnett) vs. Gage Curry (Louisa-Muscatine); Derrick Thomas (Newman Catholic Mason City) vs. Josh Taylor (Akron-Westfield); Weston Pierschbacher (Mount Ayr) vs. Caleb Smothers (Manson Northwest Webster); Nolan Oviatt (Logan-Magnolia) vs. Nathan Van Zante (Eddyville-Blakesburg); Drew Proctor (Tipton) vs. John Hageman (Turkey Valley Jackson Jct); Chad Richardson (Lawton-Bronson) vs. Austin Demuth (Don Bosco Gilbertville); Brayton Taylor (Prairie Valley Gowrie) vs. Jacob Kopaska (Coon Rapids-Bayard)

135

Kolby Baier (Nodaway Valley) vs. Mark Reicks (Turkey Valley Jackson Jct); Matt Hemesath (West Marshall State Center) vs. Matt Smith (West Branch); Brad Goehring (Van Buren Keosauqua) vs. Ben Huber (Hudson); Steven Brockshus (Sibley-Ocheyedan) vs. Mike Novotny (Underwood); Alex German (Alburnett) vs. Jared Kopaska (Coon Rapids-Bayard); Tait Simpson (Lisbon) vs. Jared Hefler (Ogden); Cole Welter (Don Bosco Gilbertville) vs. Dalton Mindham (Colfax-Mingo); Loren Williams (Tri-Center Neola) vs. Tanner Taylor (Okoboji Milford)

140

Carter Oliver (Woodbine) vs. Justin Toyne (West Marshall State Center); Matt Finch (Hartley-Melvin-Sanborn) vs. Cole Hopkins (Coon Rapids-Bayard); Robert Walker (Martensdale-St. Mary’s) vs. Luigi Rausch (Turkey Valley Jackson Jct); Troy Hansen (Don Bosco Gilbertville) vs. Jake Slocum (West Branch); Mason Waddell (St. Edmond Fort Dodge) vs. Drake Fanslau (Underwood); Dallas Houchins (Interstate 35 Truro) vs. Matt Steffen (Kingsley-Pierson); Robbie Kerr (Valley Community Elgin) vs. Brett Roberts (Eddyville-Blakesburg); Brode Hills (Louisa-Muscatine) vs. Taylor Wedeking (Nashua-Plainfield)

145

Michael Jensen (Graettinger-Terril) vs. Josh Adam (Regina Iowa City); Colby Grothoff (South Hardin) vs. Jacob Cooley (Pekin); Clay Welter (Don Bosco Gilbertville) vs. Carl Davis (SE Warren Liberty Center); Tom Meirick (Turkey Valley Jackson Jct) vs. Taylor Riley (Treynor); Rilen Carew (West Branch) vs. Wyatt Towne (Hartley-Melvin-Sanborn); Brandon Smith (B-G-M Brooklyn) vs. Cody Harrison (Eagle Grove); Connor Christensen (Central Decatur Leon) vs. Matthew Dettmer (Nashua-Plainfield); Landon Eberl (Underwood) vs. Justin Hoffman (East Buchanan Winthrop)

152

Jason O’Connor (Rockford) vs. Brady Kime (Sumner-Fredericksburg); Gunnar Clark (West Hancock Britt) vs. Brett Flynn (Hartley-Melvin-Sanborn); Nate Wright (Riverside Oakland) vs. Tyler Thye (Wapello); Tyler Ogburn (Corning) vs. Allen Brown (Martensdale-St. Mary’s); Tim Moroney (East Buchanan Winthrop) vs. Josh Becker (Don Bosco Gilbertville); Russ Godbersen (Marcus-Meriden-Cleghorn) vs. Jon Elmore (Prairie Valley Gowrie); Austin Kessler (Durant-Bennett) vs. Marrick Loftus (Logan-Magnolia); Dimitri Boyer (Eddyville-Blakesburg) vs. Cody Schurman (SE Warren Liberty Center)

160

Levi Peters (Twin River Valley Bode) vs. Taylor Connolly (East Buchanan Winthrop); Randy Armstrong (Eddyville-Blakesburg) vs. Jacob Bearson (Marcus-Meriden-Cleghorn); Austin Even (Jesup) vs. Gabe Fell (AHST Avoca); Dylan Schrader (Wapello) vs. Cody Morris (Bedford/Lenox); Jayden DeVilbiss (South Winneshiek Calmar) vs. David Lindner (St. Edmond Fort Dodge); Zach Jones (Okoboji Milford) vs. Andrew Deregnier (English Valleys North English); Jason)ain (Riverside Oakland) vs. Tevin Brinson (Newman Catholic Mason City); Blake Faucher (Guthrie Center) vs. Jayson Madsen (West Branch)

171

Dacoda Ward (Lisbon) vs. Chris Ramirez (Pleasantville); Brick Imerman (Guthrie Center) vs. Trent Baker (Westwood Sloan); Jared McCoy (Woodbury Central Moville) vs. Will Bird (East Buchanan Winthrop); Curtis Weber (Don Bosco Gilbertville) vs. Eric Meyer (Clarion-Goldfield); Jake Crosby (Eddyville-Blakesburg) vs. Cory Rowe (New London/WMU); Quinn Wilson (Riverside Oakland) vs. Willie Lawrence (Bedford/Lenox); Matthew Schmelzer (South Winneshiek Calmar) vs. Colton Van’t Hof (Sioux Center); Austin Rasch (Manson Northwest Webster) vs. Blake Rottink (Clarksville)

189

Kyle)derblom (Lynnville-Sully) vs. Andrew Huffman (West Monona Onawa); Nick Schmelzer (South Winneshiek Calmar) vs. Evan Ressler (Cascade Western Dubuque); Taylor Kettman (Don Bosco Gilbertville) vs. Austin Sasse (West Sioux Hawarden); Ethan Calvert (Interstate Truro) vs. Zac Schleuger (West Hancock Britt); Dalton Peterson (Woodbine) vs. Connor Johnston (Tri-County-Montezuma); Spencer Shepherd (WACO Wayland) vs. Brad Heims (Edgewood-Colesburg); Nate Howard (Graettinger-Terril) vs. Andrew Nodtvedt (Central Springs); Bryce Olson (Eagle Grove) vs. Kaleb Reis (Coon Rapids-Bayard)

215

Jon Meyers (Coon Rapids-Bayard) vs. Nate Davis (Valley Community Elgin); Al Horstman (West Hancock Britt) vs. Craig Carlson (Wapello); Zach Mosbey (Pekin) vs. Ian Halliday (Saint Ansgar); Doug Schwaller (Okoboji Milford) vs. Ryan Fouts (Woodbine); Max Wacha (Alburnett) vs. Cade Lambson (Mount Ayr); Mitch Montgomery (Lisbon) vs. Zack Carstensen (SE Webster-Grand Burnside); Jordan Simon (Aplington-Parkersburg) vs. Trevor Simpson (Martensdale-St. Mary’s); Evan Mikels (Logan-Magnolia) vs. Josh Treybal (Hartley-Melvin-Sanborn)

285

Caleb White (Tri-Center Neola) vs. Nick Aitchison (West Hancock Britt); Brendan TerWee (West Lyon Inwood) vs. Matt Eads (Interstate 35 Truro); Darin Adam (Pekin) vs. Adam Steger (Maquoketa Valley Delhi); Caleb Wilken (Nashua-Plainfield) vs. Tyler Smith (Lisbon); Landon Worden (Belmond-Klemme) vs. Jacob LeClair (West Monona Onawa); Dylan Lame (Mount Ayr) vs. Dustin Schwaller (Okoboji Milford); Joe Koehn (Valley Community Elgin) vs. Phil Lumley (Pleasantville); Wil Rathjen (Durant-Bennett) vs. Austin Kromminga (Clarksville)

3 Responses to Class 1A state tournament first-round pairings

  1. Good work ! Keep us posting, you are very good writer.

  2. Hypotheek informatie, hypotheek aanvragen of afsluiten? Hypotheekrentes bekijken. Hypotheek aanbieders vergelijken, hypotheek vormen, bijkomende kosten,

  3. BKR problemen? Nu Geld lenen zonder BKR toetsing? Op zoek naar betrouwbare aanbieders? Wij vergelijken banken die u toch kunnen helpen aan een betrouwbare

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Class 1A state tournament first-round pairings

1 Trackback

Tags

, ,

From the community

Local Life

Prep Sports Podcast

Find Us on Facebook